Всяко тяло има специфична миризма, но тя може да се превърне в по-натрапчива и неприятна и поради някои други фактори. Може да зависи от начина ни на живот и хранене, прием на някои медикаменти, проблеми със здравето, хормонален дисбаланс и др.
През летния сезон се потим доста по-обилно, но трябва да знаете, че потта няма мирис. Мирисът се появява, когато тя стане контактна с бактериите по кожата. Именно тези бактерии са определящи за миризмата, която се създава от тялото ни. Когато усетите рязка промяна в миризмата на потта или тялото си, е добре да потърсите лекарска помощ, защото вероятно има настъпили промени в здравословното ви състояние.
Храни, които засилват неприятната миризма
Някои диетолози споделят, че някои хранителни продукти определено оказват влияние върху телесната ни миризима и ако искаме да я избегнем, е добре да сведем до минимум консумацията им. Такива са например храните, богати на сяра. А други могат да бъдат някои подправки, пикантни храни, алкохол и кафето.
Тайната на човешката пот – какви вещества и съединения съдържа?
Храните, които съдържат сяра, са чесън, лук, зеле, броколи, карфиол и червеното месо. Ако консумирате чесън, тялото ви ще изхвърля силната му миризма в продължение на няколко дни, докато не се освободят напълно серните съставки от него. Прекомерната консумация на алкохол също влияе негативно върху телесната миризма, както и подправки като къри и куркума, а и някои лютиви сосове.
Фибрите също могат да допринесат за неприятна миризма, ако не се разпаднат напълно в организма ни. Те могат да блокират потните жлези и по този начин да се натрупат бактерии, отделящи неприятна миризма.
Стресът също оказва влияние върху телесната ни миризма. Когато сме под сериозно напрежение ние се потим много повече и е възможна появата на не особено приятна миризма от тялото ни. В такива ситуации е най-добре да овладеете състоянието си и да се успокоите.
За какви заболявания предупреждава необичайната миризма на пот?
Някои заболявания оказват влияние върху телесната миризма. Например страдащите от диабет имат сладникав дъх, тъй като в потта им има голямо количество кетони. Проблемите с бъбреците пък могат да доведат до амонячен мирис на кожата, а генетичните смущения - мирис на риба.
Неприятен аромат от половите ни органи може да е индикатор за сериозни полови инфекции и заболявания, така че е задължителна спешната лекарска намеса за назначаване на подходящото лечение.
Изкуствените материи също предизвикват неприятен мирис, както и лошата хигиена, разбира се. Лекарствените продукти например за болестта на Паркинсон и уринарни смущения, противозачатъчни и антидепресанти, хормонални лекарства също повлияват върху телесната миризма.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.