Твърди се, че пиенето на течности по време на хранене, е вредно за храносмилането. Това води до натрупване на токсини, които причиняват различни неразположения. Сигурно се чудите може ли една чаша вода с храната да има негативен ефект - или това е просто поредният мит.
Трудно е да се каже категорично, че пиенето на вода е полезни или вредно. С тази статия ще се опитаме да дадем малко повече информация как водата действа на организма, а вие сами ще си направите изводи полезно ли е за вас или не.
Същността на храносмилането
За да разберете защо водата създава проблеми на храносмилането, трябва да знаете как протича стандартно този процес. Храносмилането започва от устата в момента, в който започнете да дъвчете храната. Дъвченето сигнализира на слюнчените жлези да започнат производството на слюнка, която съдържа ензими, подпомагащи раздробяването на храната. След като попадне в стомаха, храната се смесва с кисел стомашен сок, който допълнително я разгражда и произвежда гъста течност, известна като химус.
В тънките черва химусът се смесва с храносмилателни ензими от панкреаса и жлъчна киселина от черния дроб. Това допълнително разгражда химуса, подготвяйки всяко едно хранително вещество за абсорбация в кръвния поток.Повечето хранителни вещества са абсорбират, докато химусът се движи към тънкото черво. Само една малка част остава да бъде абсорбирана, когато стигне дебелото черво.
След като хранителните вещества попаднат в кръвния поток, те се движат към различни части от тялото ви. Храносмилането завършва, когато остатъците от храната екскретират от тялото.
В зависимост от вида на храната, целият храносмилателен процес продължава от 24 до 72 часа.
8 причини защо не ми се пие вода
Течностите причиняват ли храносмилателни проблеми?
Приемането на достатъчно течности всеки ден е полезно. Но много специалисти твърдят, че пиенето на вода по време на хранене е лоша идея. Пиенето на вода по време на хранене разрежда стомашната киселина и храносмилателните ензими, което затруднява усвояването на храната от организма. Това означава, че храносмилателната ви система не може да адаптира своите секрети към консистенцията на храната, което не е вярно.
Водата ускорява храносмилането
Друг популярен аргумент срещу пиенето на течности с храната се основава на факта, че течностите увеличават скоростта, с която твърдите храни напускат стомаха. Смята се, че така се намалява времето за контакт на храната със стомашната киселина и храносмилателните ензими, което води до по-лошо храносмилане.
Проучване, което анализира изпразването на стомаха, сочи, че въпреки че течностите преминават през храносмилателната система по-бързо от твърдите частици, те не влияят върху скоростта на усвояването на твърдата храна.
Полезно ли е да пием вода през нощта?
Водата подобрява храносмилането.
Течностите помагат за раздробяването на големи парчета храна, което улеснява преминаването им през хранопровода и стомаха. Също така те помагат на храната да се движи гладко, предотвратявайки подуване и запек.
Освен това вашият стомах секретира вода заедно със стомашна киселина и храносмилателни ензими, в процеса на храносмилане.
Всъщност водата е необходима за подобряване функциите на тези ензими
Водата намалява апетита и приема на калории.
Пиенето на вода по време на хранене забавя усвояването на храната, което ви дава възможност да проверите дали наистина още сте гладни и да контролирате сигналите за ситост. Така се предпазвате от преяждане и дори може да свалите килограми.
12-месечно проучване показа, че участници, които изпиват 500 мл вода преди всяко ядене, отслабват с 2 кг в сравнение с други, които не пият вода.
Друго проучване сочи, че пиенето на вода ускорява метаболизма с около 24 калории на всеки 500 мл.
Интересно, но броят на изгорените калории намалява, ако водата е топла. Може би това е заради факта, че тялото ви изразходва допълнителна енергия да стопли студената вода до телесната температура.
Пиенето на вода по време на хранене регулира апетита, предпазва от преяждане и помага за загуба на тегло. Това не се отнася до други напитки, които съдържат калории.