Знаем, че всяка смяна на сезоните води до промяна на климатичните условия, а това от своя страна няма как да не се отрази на растенията. Преходните сезони като пролет и есен са идеалното време, в което растенията могат да се адаптират към настъпващите климатични промени. Ето няколко съвета, които ще ви бъдат полезни при настъпващата есен.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Грижа за стайните растения:
Стайните растения понякога изискват повече грижа, те са нещо като глезените деца на майката Природа. Трудно биха се справили сами с нападащите ги дребни насекоми. Не защото за „глезени“, а защото до тях нямат достъп външни организми, които по принцип се хранят с вредителите по растенията. За това е нужно ние да им помогнем в тази битка.
Враг номер едно е листната въшка. Обикновено ще я забележите по долната част на листата или в самото начало на клонките. Тя изсмуква хранителния сок на растението и така го лишава от ценни за него вещества. Наблюдават се деформации по листата, лепкави участъци и опадване.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Лесен и достъпен начин е измиването на растението с вода и веро. Вземете гъбичка или влажна кърпа, потопете във разтвора и нежно почистете листата. Ако това не ви свърши работа, вземете по сериозни мерки. Тук може да потърсите препарати като: инсектицид за контрол на листните въшки „Тепеки“, препарат против вредители “Florimo”, безопасен препарат “BioKill” и други.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Друг враг на стайните растения са трипсите. Те са много упорити вредители, нападащи предимно пъпките и цветовете на стайните растения. Борбата с трипсите изисква намесата на препарати. Тук обаче трябва да се внимава с нивото на токсичност, защото има опасност да навредите и на себе си. Може да използвате лепливи уловки за трипс или комбинация от няколко препарата като например: Estratto di Ortica, Агрикол, Spruzit 04 EC и Spruzit DP.
Белокрилката също е често срещан вредител. Напада не само стайните растения, но и тези, които гледаме в градината. Храни се предимно през нощта. Подходящи препарати при борбата с белокрилка са: Хелиосол, НимАзал, Би-58 – 10 мл.
Грижа за градината през есента:
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Моментът преди настъпването на зимата е може би най – подходящ за обезпаразитяването на външните растения. Тогава листата са опадали и няма опасност да ги засегнем. Ето кои препарати са препоръчителни:
- Урея /карбамид/ - унищожава вредителите, без да засяга тъканта на растението. Нужен е разтвор от около 600 грама в 10 литра вода.
- Меден сулфат и гасена вар – 300 грама меден сулфат и също толкова количество гасена вар се разтварят в 10 литра вода
- Ако държите на органичното пръскане, може да използвате препарати, които съдържат коприва, хвощ, глухарче и вратига.