Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дори не предполагате, че тези навици са причина за постоянната умора

10 март 2022, 22:00 часа

Чувствате ли постоянна умора, въпреки че си почивате достатъчно? Може би причината за това са ежедневните навици, за които дори не предполагате, че отнемат всичките ви сили. И в случая не става въпрос за пиенето на достатъчно вода или поне 8 часа сън.

Според експертите от Huffpost  има 8 навика, които крадат енергията ни, без дори да подозираме.

Навици, които ви поддържат млади дълго време

1. Гледане на телевизия

В случая става въпрос за емоционално заредено съдържание. Благодарение на естествения ни механизъм на емпатия  разбираме по-добре чувствата на другите. За съжаление същият този механизъм ни лишава от енергията ни, когато просто гледаме телевизия или четем новини. 

Вместо да стоите пред телевизора или таблета, отидете на разходка или медитирайте.

Навиците на умните хора – изненадващо

2. Твърде дълги паузи между храненията

Тялото се нуждае от протеини, мазнини и въглехидрати, за да функционира правилно. Но ако сте ангажирани психически, тогава се нуждаете най-вече от въглехидрати за правилно функциониране на мозъка.

След всяко хранене тялото отлага резерв в черния дроб, но той е достатъчен за не повече от 5 часа. Нивата на инсулин се повишават, захарта пада и това създава усещане за физическо изтощение.

Навици, които вероятно имате, но са вредни за храносмилателната ви система

За да избегнете чувството на умора, причинено от неправилна диета, уверете се, че между храненията ви има интервал, който е не повече от 5 часа. И най-добре 3-4 часа.

3. Работа на претрупано бюро

Работата на бюро, върху което има твърде много вещи, може да бъде стресираща и със сигурност ще ви накара да се разсейвате по-често. В тази ситуация ще ви е необходима повече енергия, за да се фокусирате.

Експертите препоръчват да подредите работното си място, преди да започнете работа. Прекарвайте 10-15 минути всеки ден в слушане на успокояваща музика, за да "пречистите" съзнанието си.

4. Свръхпланиране

Планирането помага за улесняване на живота. Но ако календарът ви е пълен със задачи, това отнема от вашата гъвкавост и ви принуждава да живеете в бъдещето, а не в настоящето.

Как да включите положителните навици в живота си

Ако работният ви ден е планиран до най-малката подробност, а допълнителните задачи се прокрадват през почивните дни и вечер след работа, това ще се отрази негативно на ефективността ви и в крайна сметка ще се окажете в порочен кръг.

5. Отговаряне на всички обаждания

Телефонните обаждания могат да бъдат ужасно изморителни. Може да ви отнеме около 20 минути да възстановите концентрацията си след тях!

Кое е най-точното време за всекидневните навици

Преди да вдигнете телефона, помислете – наистина ли е точното време за разговор. Може да определите специален интервал в края или в началото на работния ден за разговори с близките.

6. Спиране в неподходящия момент

Когато оставите недовършена дадена спешна задача, тя се превръща в „дупката“, в която се влива вашата концентрация и енергия. Колкото по-често оставяте нещо недовършено, толкова по-усилено ще трябва да работи мозъкът ви, а това само ще ви изтощи допълнително.

Навиците, които ще ни отведат към ДЪЛГОЛЕТИЕ

Просто изключете всички изскачащи известия на компютъра си. Проверявайте известията и имейлите си в определен времеви интервал - в края на деня, в края на двучасовата почивка или след приключване на дадена задача. 

7. Малки задачи

Ако сте затрупани с дребни задачи и ги отлагате със седмици, всичко това единствено ще ви изтощи допълнително.

Навиците, от които трябва да се отървем, за да сме щастливи

8. Не спите на тъмно

Ако не спите на тъмно през нощта, тогава мозъкът не произвежда мелатонин - хормон, помагащ за по-бързо заспиване. Това нарушава цикъла сън-будност и води до безсъние, непълноценен сън и умора.

Навиците, които вредят на очите ни

Използвайте затъмняващи завеси или маска за сън.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес