Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цинк - признаци и симптоми на предозиране

23 февруари 2023, 19:00 часа

 Цинкът е основен минерал, който участва в над 100 химични реакции в тялото. Подпомага заздравяването на рани, имунната функция и репродуктивното здраве. Необходим е за растежа, синтеза на ДНК и вкусовото възприятие

Храни като месо, риба, морски дарове, някои обогатени зърнени храни са добри източници на цинк.

Допустимото горно ниво на прием е 40 милиграма на ден за здрави възрастни над 19 години. Отравяне с цинк при надвишаване на допустимото горно ниво на прием може да възникне от хранителни добавки, но няма случаи на отравяне от цинк, който естествено се среща в храната.

Токсичните количества цинк могат да бъдат абсорбирани по други начини, включително излагане на кожата и вдишване. Опасни нива на експозиция на цинк може да са възможни при определени промишлени работни места, като металообработването.

Цинк – всичко, което трябва да знаем за него

Потенциални признаци и симптоми на предозиране с цинк

1. Гадене и повръщане

Гаденето и повръщането са често срещани странични ефекти от предозиране с цинк. Ако смятате, че може да сте консумирали токсични количества цинк, потърсете спешна медицинска помощ. Повръщането не означава, че тялото ви може да изкара само токсичните количества цинк.

2. Болки в стомаха и диария

Отравянето с цинк може да причини болки в стомаха и диария. Може да възникне дразнене на червата и стомашно-чревно кървене.

Ако имате кърваво повръщане или черни и катранени изпражнения - потърсите медицинска помощ.

5 ползи от цинка, които трябва да знаете

3. Грипоподобни симптоми

Вдишването на цинкови изпарения на работното място може да причини грипоподобни симптоми - температура, втрисане, кашлица, главоболие и умора. В този случай диагностицирането може да бъде трудно, затова е важно да споменете местоработата си на лекуващия лекар.

4. Нисък „добър“ холестерол

Изследванията показват, че приемането на цинк в количества, по-високи от допустимия дневен прием, може да има ефекти върху тялото, които водят до нисък „добър“ холестерол.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес