СНИМКА/Picture: Imgur / Kratom IQ
Още: Какво е влиянието на магнитните бури върху хората
Още: Какви са ползите от чая от анасон
Все по-често се оставяме в ръцете на народната медицина, когато имаме здравословен проблем, защото тя помага и защото предлага по-приятни средства за лечение. Едно от тях е билката моринга. Тя произхожда от Индия. От нея се използват листата, корените, семената и цветовете за лечение на различни болежки. Позната е от векове.
Сред нейните полезни свойства попадат облекчаването на оксидативния стрес и възпаленията, понижаването на риска от рак, облекчаване на запека, положително въздействие при диабет, облекчаване на инфекции.
Листата на моринга имат седем пъти повече витамин С от цитрусите. Ако включите билката към менюто си, ще подобрите приема на този толкова ценен витамин, което е особено важно в сезона на настинките. Освен това растението изобилства и от калий – в него има повече дори от бананите.
Още: Как да си направим автентична испанска тортийя
За да започнете да консумирате моринга, може да включите листата в приготвянето на супи или други различни основния ястия. След това се вадят цели. Може да ползвате сушени и пресни листа. Може да използвате билката и като подправка за овкусяване на ястия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
За овкусяване на бульони, супи или къри може да ползвате семена от моринга, накиснати в гореща вода.
В аптеките може да откриете и масло от моринга, което се използва под формата на козметичен продукт или добавка и в козметиката, заради чудесните си свойства.
Билката съдържа протеини, магнезий, витамин А, витамин В2 и витамин В6. Изобилства от антиоксиданти, които предпазват от рак, стареене, борят оксидативния стрес и възпаленията.
Още: Топ 18 съвета за красота от цял свят
Още: Топ упражнения за укрепване на вестибуларния апарат
Моринга може да бъде полезна за регулиране нивата на глюкоза в кръвта. Балансира инсулиновата чувствителност и диабета.
Растението облекчава възпаленията заради антиоксидантите в състава си. Предпазва клетките и тъканите, намалява риска от развитие на хронично заболяване. Освен това се грижи и за поддържане на ниски нива на лошия холестерол. Влияе благоприятно върху сърдечната работа. Ето защо без притеснение може да я добавите към менюто си.
Статията има само информативна цел. Не замества консултацията с лекар!