Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако усещате парене в гърдите - може да имате някой от следните проблеми!

26 март 2023, 13:33 часа

Чувството за парене в гърдите може да има няколко причини. Основните от тях са свързани с проблеми в стомаха и хранопровода - два важни органа на храносмилателната система.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Ето обяснението на д-р Жузе Алдаир Морш

Нормално ли е усещането за парене в гърдите? Определено не. Има обаче ситуации, при които този симптом е често срещан. Например, когато има затруднения с храносмилането - киселини и подуване на стомаха. В такива случаи много хора изпитват дискомфорт в стомаха, който понякога се разпространява към гърдите.

Както всеки друг дискомфорт в гърдите, паренето тревожи пациента. Главно защото засегнатата област е близо до сърцето и несъзнателно се свързва със сърдечни проблеми и дори спешни случаи като инфаркт. Паренето обаче не е част от типичните симптоми на такова усложнение. Много по-вероятно е да показва някакво нарушение в храносмилателната система.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

1. Гастроезофагеален рефлукс

Нормалният път на погълнатата храна започва в устата, преминава през хранопровода, достига до стомаха и след това до червата. Гастроезофагеален рефлукс възниква, когато тази траектория се обърне - киселинното съдържание на стомаха, съставено от недосмляна храна и стомашен сок, тръгне обратно нагоре по хранопровода. Това състояние е киселинно агресивно спрямо стените на хранопровода и предизвиквай симптоми като парене в средата на гръдния кош.

2. Гастрит

Често причинява силно парене в гърдите. Силна болка в стомаха, подуването му, гадене и повръщане може да означават гастрит. Тази патология представлява възпаление на стената на стомаха отвътре, което се проявява в остра или хронична форма.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Как да разпознаем инфаркта месец преди да се случи?

3. Езофагит

Eзофагитът често се свързва с парене в гърдите. Често хората, които изпитат пристъп на гастроезофагеален рефлукс, развиват възпаление в хранопровода. Освен парене, езофагитът обикновено оставя горчив вкус в устата, съчетан с възпалено гърло, лош дъх и дрезгав глас.

4. Стомашна язва

Характеризираща се с нараняване на стената на стомаха, язвата причинява болка и парене, които могат да се разпространят до гръдния кош. Също така има свързани симптоми, като повръщане, подуване на корема, гадене и кървави изпражнения.

5. Натрупване на газове

Излишните газове карат червата да се разширяват и оказват натиск върху околните органи, предизвиквайки болка. Може да се усети чревен дискомфорт под формата на усещане за парене. Предупредителен знак да си запишете час при лекаря е налице, когато паренето се появи заедно с натиск в гърдите.

16 храни, които отпушват артериите и предпазват от инфаркт

6. Инфаркт

Рядко се случва инфарктът да се прояви като усещане за парене в гърдите. Разбира се, може да има нетипични симптоми в зависимост от контекста на инфаркта. Обикновено този спешен случай причинява остра и продължителна болка, по-често отляво, която може да се разпространява към врата, гърба, челюстта и ръката.

Заедно с този дискомфорт, в тези зони може да се появи изтръпване. Дискомфортът обикновено продължава около 20 минути и изисква незабавна помощ, за да се избегне смърт или най-малкото тежки последствия.

Как да облекчите усещането за парене в гърдите?

Ако паренето в гърдите се появява рядко и заедно с други симптоми на храносмилателни проблеми, то обикновено е временно. В тези леки случаи може да помогне приемането на лекарства и избягването на определени хранителни и питейни продукти - кафе, шоколад, пипер, алкохолни напитки.

Трябва обаче да потърсите лекарска помощ, ако паренето зачести или не изчезва дълго време. Повечето случаи трябва да бъдат изследвани и лекувани от гастроентеролог - специалист по храносмилателния тракт. Ако паренето в гърдите ви се появява само по себе си или е свързано с други симптоми, освен храносмилателни, е най-добре да се консултирате с общопрактикуващ лекар.

Внимание! Статията е само за информация и не съдържа инструкции. Обръщайте се винаги към лекар-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес