У дома или на улицата, в определено време или постоянно - ако ви насълзят очите, винаги е неприятно. Но проблемът не е само в силните ветрове или алергиите. Причините за лакримацията могат да бъдат нарушения във функционирането на тялото.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Външни причини
Прекомерното сълзене може да има различни причини, които не винаги са свързани с нарушения във функционирането на тялото. Проблемът може да възникне на фона на силни емоционални преживявания или силна болка. Много често очите сълзят заради неблагоприятни условия на околната среда: твърде ярка слънчева светлина, студ, силен вятър.
За кулинарни ентусиасти - при нарязване на лук или люти чушки, чиято каша съдържа лютиви биологични съединения. Всички тези причини са естествени. Когато дразнещият фактор престане да действа, лакримацията изчезва сама.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Защо сълзят очите - какви може да са причините
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Вътрешни причини
Сълзливостта, свързана с патологични процеси в тялото, трябва да предизвика много по-голямо безпокойство. Това могат да бъдат различни заболявания на органите на зрението, инфекциозни заболявания, алергии и наранявания.
1. Запушване на назолакрималния канал
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Постоянното сълзене е основният симптом на запушване на назолакрималния канал. При кърмачета нарушението обикновено възниква заради структурните особености на мембраната на слъзната жлеза. При възрастни - в резултат на нараняване или хронично възпаление в органите на зрението. Състоянието е доста сериозно: продължителното натрупване на слъзна течност може да провокира възпалителни заболявания. Други заболявания на слъзния апарат също могат да провокират сълзене, включително възпаление на слъзния сак или стесняване на слъзния канал.
2. Конюнктивит
Сълзенето на очите също може да означава конюнктивит. Отключващите фактори за това заболяване обикновено са алергични реакции или вирусни инфекции.
3. Кератит
Кератит или възпаление на роговицата, най-често се развива в резултат на инфекции (вирусни, бактериални и дори гъбични) или травма, включително изгаряния и химически увреждания. Характерна проява на заболяването е блефароспазъм - когато, поради неконтролирани контракции на orbicularis oculi мускул, клепачите на пациента неволно се затварят.
Защо имате сълзене само на едното око
4. Синдром на сухото око
Синдромът на сухото око се изразява в изсъхване на роговицата. Продължителната работа на компютър или безкрайното превъртане в социалните мрежи води до намаляване на честотата на мигане. В резултат на това слъзната течност престава да се разпределя нормално по повърхността на окото. Появява се сухота, която в определен момент тялото започва да компенсира с неволно сълзене.
5. Блефарит
Блефаритът или хроничното възпаление на ръбовете на клепачите е много често срещано в офталмологията. Възпалителният процес може да засегне както вътрешните лигавици, така и част от кожата на повърхността на клепачите. Обикновено възпалението засяга и двете очи, но понякога може да се локализира и в едното. Блефаритът може да бъде алергичен или вирусен.
6. ARVI и други инфекции
Сълзящите очи не са непременно свързани с офталмологични заболявания. Проблемът може да възникне и при обикновени инфекции – вирусни или бактериални. Например ARVI или грип.
7. Алергии
Сълзенето, заедно с подуване на клепачите, парене и конюнктивит, са чести симптоми на алергия. В зависимост от формата на заболяването очите сълзят постоянно или през определен период.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.