Мозъкът не е в състояние да каже на сърцето да спре, да работи по-бързо или, обратно, по-бавно. Да се каже обаче, че сърцето работи напълно автономно, е погрешно. Сърдечната честота се влияе от вегетативната нервна система, която се състои от два отдела – симпатиков и парасимпатиков.
Още: Сочни като от градината на баба - как да гледаме вкусни домати в градски условия?
Симпатиковата нервна система е отговорна за реакцията на сърцето към физическа активност, стрес, навлизане на хранителни или токсични вещества в кръвта и други външни или вътрешни стимули. Доминира по време на будност, през светлата част на деня. Колкото по-силен е стимулът, толкова по-висока е сърдечната честота.
Парасимпатиковият дял преобладава по време на почивка и особено по време на нощен сън, което позволява на "вечния двигател" - сърдечния мускул - да работи в по-спокоен режим. Лекарите образно наричат нощта "царството на вагуса", блуждаещия нерв (vagus, лат.) - "главният управител" на парасимпатикуса.
Работата на парасимпатиковата нервна система може да бъде нарушена поради редица причини, една от които е лошото качество на съня през нощта. Само ако сънят премине през всичките си фази (етапи) и цикли, вегетативната система не страда и сърцето получава възможност да се отпусне напълно.
Още: Тази група хора е най-засегната от смяната на лятното часово време
Още: Опасни ли са постите за децата? Това всеки родител трябва да го знае
Ако имате изненадващо сърцебиене, това означава само едно...
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-лесният начин за почистване на скарите на фурната с домашни средства
Причини
Причини защо имаме силно сърцебиене нощем
1. Работата през нощта или недостатъчно качествен нощен сън води до дисбаланс на вегетативната нервна система - нейният симпатичен отдел започва да доминира както през деня, така и през нощта. Резултатът е нощна тахикардия (ускоряване на сърдечната честота над нормалните стойности), бързо изтощение на сърдечния мускул и ритъмни нарушения.
Още: Честа грешка: Как правилно се почиства индукционен котлон
Още: Какво се случва с тялото ни, ако се подложим на студени душове?
2. Обструктивната сънна апнея е една от причините за нарушения на сърдечния ритъм през нощта. Лошото качество на съня през нощта много често се свързва с обструктивна сънна апнея. При апноиката нарушението на механиката на съня се комбинира с кислороден глад. Липсата на кислород се усеща и от сърцето. Това кара сърдечния мускул да работи в икономичен режим, тоест да се свива по-рядко от обикновено - човек периодично изпитва брадикардия (намаляване на сърдечната честота до 35 или по-малко удара в минута).
Защо някои хора получават сърцебиене след хранене?
3. Симпатиковата нервна система непрекъснато "натиска" износеното сърце, причинявайки тахикардия и претоварване на сърдечния мускул, който и без това страда от недостиг на кислород. В резултат на това сърцето започва да бие неравномерно, свива се хаотично - „трептене“. Предсърдното мъждене е много сериозно ритъмно нарушение, което, ако не се лекува, води до развитие на сърдечна недостатъчност, тромбоза на коронарните артерии и инфаркти.
4. Редуването на предсърдно мъждене с компенсаторна брадикардия обикновено е придружено и от епизоди на сърдечен арест - асистолия. След спиране "моторът" може вече да не стартира, така че такива пациенти често се инсталират с устройство, което изкуствено влияе на сърдечния ритъм - пейсмейкър.
5. Полисомнографията ви позволява да анализирате цялостно работата на дихателната система, сърцето и кръвоносните съдове по време на нощен сън.
За да разберете дали сънната апнея е причина за проблеми със сърдечния ритъм, ще помогне специален преглед - полисомнография или кардиореспираторен мониторинг.
Колко крачки на ден ще намалят риска от сърдечно-съдови заболявания?
Други причини за сърцебиене нощем
Така например повишаването на сърдечната честота през нощта над 90 удара в минута става следствие от:
- хипертония (високо кръвно налягане) или, обратно, хипотония (ниско налягане) в комбинация с вегетативно-съдова дистония;
- паническа атака;
- намаляване на тонуса на блуждаещия нерв;
- минерален дисбаланс;
- силен стрес;
- пиене на кафе или силен чай преди лягане;
- действието на някои лекарствени вещества - атропин, ефедрин, камфор.
Брадикардията може да бъде причинена от:
- патологично повишаване на тонуса на блуждаещия нерв, включително тези, свързани с утежнена наследственост, травматични мозъчни наранявания, инфекциозни заболявания;
- свързани с възрастта съдови промени;
- хормонален дисбаланс;
- коронарна болест на сърцето и други сърдечни патологии;
- приемане на лекарства, които намаляват тонуса на симпатиковата нервна система.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.