Данните на различни проучвания показват как консумацията на диетични фибри е по-ниска от препоръчителните нива на прием за населението. Въпреки че многобройните проучвания показват централната роля на диетичните фибри в превенцията на много заболявания (особено в метаболитната и хроничната област), известните 5 порции плодове и зеленчуци, така препоръчвани от специалистите по хранене, не винаги се спазват. Още в детството има намалена консумация на храни, богати на фибри, с важни последици за здравето.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
5 причини да приемате повече фибри
Ето 5 причини да приемате повече фибри, защото това може да донесе ползи за здравето и също така да упражнява превантивни действия. Всички много пъти сме чували, че приемът на фибри е важен, а те са много полезни. Ето с какво точно:
- Хиперфагия (повишено чувство на глад или апетит): чувството на неконтролиран и продължителен глад може да се управлява чрез правилна консумация на фибри в диетата. Всъщност диетичните фибри увеличават усещането за ситост, защото изискват по-продължително дъвчене, така и защото удължават времето за изпразване на стомаха, като по този начин противодействат на чувството за постоянен глад.
- Запек: Разтворимите фибри са способни да задържат вода, да увеличат обема на изпражненията и честотата на движенията на червата. Неразтворимите фибри, от друга страна, са в състояние да подобрят перисталтиката чрез увеличаване и улесняване на чревния транзит. По този начин фибрите предпазват от запек и възможните усложнения от него (фисури, хемороиди и др.).
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Колко фибри на ден трябва да консумираме?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
- Дисбиоза (промяна на чревната бактериална флора): диетичните фибри стимулират растежа на бактериални видове с пробиотично действие, като по този начин благоприятстват баланса на чревната микрофлора, участваща в множество функции в нашия организъм (имунна система, синтез, стомашно-чревна система, ос черво-мозък и т. н.).
- Диспепсия (бавно и трудно храносмилане): фибрите улесняват изпразването на стомаха и насърчават правилното храносмилане, намалявайки различни видове заболявания като гастроезофагеален рефлукс, който би могъл да причини сериозен дискомфорт и други проблеми и други симптоми, свързани с лошо храносмилане.
- Затлъстяване: фибрите всъщност не осигуряват калории и следователно могат да се приемат, за да се възползвате от засищащия им ефект, без да увеличавате количеството енергия, което, ако не се консумира правилно, се превръща в мазнини. Най-доброто, което можете да направите, за да подобрите външния си вид, който обикновено е свързан и със здравето, е да се храните според балансирани и персонализирани менюта, базирани на вашите енергийни нужди, с много вкусни храни, богати на отлични хранителни вещества и с по-голямо количество фибри в тях.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.