Целината е извънредно полезен зеленчук: той помага за понижаване на холестерола, предотвратява преждевременното стареене, укрепява имунитета и пречи за развитието на хронични заболявания като диабет и рак. Ползите от нея се дължат на обстоятелството, че този зеленчук е богат на антиокислителни съединения като флавоноидите, които подпомагат организма срещу свободните радикали и против увреждането на клетките от тяхна страна.
При това целината е с ниска степен в съдържанието си на калории, затова пък е богата на фибри и има диуретично действие. Тя създава усещане за ситост между храненията и намалява задържането на течности, което я прави подходяща за включване в диети за отслабване.
Целината се консумира сурова, варена, задушена, прибавя се към различни рецепти за салати и супи. Любопитното е, че може и да се пие като сок и чай.
Д-р Татяна Занин ни информира тук за нейните предимства.
Ползи от целината
Главните ползи от целината за нашето здраве са следните.
1. Осигурява антиокислително въздействие
Целината е наситена с витамин С, флавоноиди и други вещества с антиокислително действие. Затова нейната консумация неутрализира свободните радикали и предотвратява увреждането, което причиняват те на клетките; при това, редуцира възпаленията в организма. Това антиокислително действие предотвратява преждевременното стареене на кожата, има противораков ефект, намалява хроничните заболявания и поддържа здравето на сърцето.
5 превъзходни ползи за тялото, когато пием сок от целина
2. Редуцира холестерола
Понеже съдържа антиокислители и сапонини, целината ограничава „лошия“ холестерол - така предотвратява струпването му в артериите и, съответно, профилактира развитието на атеросклероза, инфаркт или инсулт.
3. Смъква кръвното
Целината оказва диуретично въздействие, защото е богата на калий. Тя разширява и отпуска кръвоносните съдове, подобрява кръвообращението и приспада кръвното налягане.
4. Улеснява загубата на тегло
Понеже има малко фибри и калории, съдържа витамини от групата В, както чрез диуретичното си въздействие, целината улеснява загубата на тегло, стига да е включена в здравословни и балансирани диета; тъй като намалява задържането на течности, повишава чувството за хранително засищане и подсигурява есенциални витамини на организма.
5. Профилактира уринарни инфекции
Целината е наситена с калий и вода, има диуретични свойства, които предотвратяват инфекции в пикочните пътища и образуване на камъни в бъбреците.
6. Помага за контролиране на диабета
Целината понижава степента на кръвната захар чрез съдържащите се в нея фибри и благодарение на антиокислителното си въздействие. Затова включването на този зеленчук в хранителното меню е полезно за хора с преддиабет или диабет.
7. Укрепява защитния потенциал на организма
Тъй като изобилства с витамин С, витамин А и антиокислители, целината подсилва имунната система и защитните функции на организма, предотвратява, например, грип и настинки.
8. Хепатопротективно въздействие
Определени научни изследвания демонстрират,, че целината може да има хепатопротективен (чернодробно-защитен) ефект, тъй като проявява значителна благотворна активност против увреждания в черния дроб.
9. Нормализира функционирането на стомашно-чревния тракт
Съдържащите се в целината фибри улесняват чревните движения, помагайки за облекчаване при състояние на запек. При това, тя успешно защитава стомашната лигавица и предотвратява образуването на язви. Някои проучвания констатират, че целината е в състояние да действа като спазмолитик и аналгетик (обезболяващо), облекчавайки стомашните болки.
Наистина ли е толкова полезен сокът от целина
10. Може да облекчи подаграта
Компонентите с противовъзпалително и антиокислително действие в целината са полезни за хора с артрит, подагра и висока степен на пикочна киселина.
Свойства на целината - обобщение
Целината е извънредно полезен зеленчук, богат на витамин С, витамин А и витамини от В-комплекса. Тя проявява антиокислителни, хепатопротективни, хипогликемични, противовъзпалителни, аналгетични, храносмилателни, спазмолитични, имунологични, липидопонижаващи, хипотензивни и диуретични свойства.
Внимание! Статията предоставя само общи сведения. Предпазвайте се от самолечение и се допитвайте винаги до лекар!