Действащи от името на руската държава хакери са извършвали "стратегически шпионаж" срещу правителства, мозъчни тръстове, компании и хуманитарни организации в 42 страни, подкрепящи Киев. Това се казва в доклад на Microsoft, цитиран от Асошиейтед прес.
Още: Три дни музика и забавление в Пловдив с EON от Vivacom
Още: Vivacom посреща 58 стажанти от цялата страна (СНИМКИ)
"От началото на войната руските кибератаки срещу съюзници на Украйна са били успешни в 29 процента от случаите", пише президентът на софтуерния гигант Брад Смит и допълва, че в поне една четвърт от успешните атаки е имало кражба на данни.
"След сформирането на коалиция от страни в защита на Украйна руските разузнавателни служби засилиха проникването в компютърни мрежи и шпионските си действия срещу правителства на страни съюзници на Украйна", заяви Смит, цитиран от БТА.
Още по темата Украйна - четете тук.
Още: Vivacom предлага детския телевизор KIVI TV на страхотна цена и в комбинация с EON Kids
Още: 5G лято с двойно повече MB на максимална скорост в предплатените пакети на Vivacom
Близо две трети от мишените на кибершпионажа са членки на НАТО. Главната цел са били САЩ, следвани от Полша, която е основният канал за военна помощ за Украйна. През последните два месеца се наблюдава увеличение на хакерските атаки и срещу Дания, Норвегия, Финландия, Швеция и Турция.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: EON Видеотека със специална селекция „Изкуство у дома“
Още: "Изиграй ми приказка": Деца с увреден слух учат литература чрез театрални постановки
Изненадващото изключение е Естония, където Microsoft не са засекли нито едно киберпроникване от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари. Компанията отдава това на факта, че Естония е възприела така наречените облачни технологии (cloud computing), които правят по-лесно засичането на нарушители. В киберзащитата на някои европейски правителства продължава да има значителни слабости, констатира Microsoft, без да уточнява кои.
Половината от общо 128-те атакувани организации са държавни ведомства, а 12 процента са неправителствени структури, най-вече мозъчни тръстове и хуманитарни организации, се казва в 28-страничния доклад. Сред мишените са също компании от телекомуникационния, енергийния и отбранителния сектор.