Два нови туристически маршрута са вече маркирани и привличат туристи в Чепеларе – до пещерно обиталище и вековна воденица.
Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света
Още: Отвориха за посетители плаж, унищожен от Везувий преди 2 000 години
От 1-ви август продължават археологическите проучвания на пещерното жилище "Чая", като целта е те да обхванат входната галерия и основната зала, където се предполага, че нейното обитаване е още от каменно-медната епоха – V-VI хилядолетие преди Христа.
Ще бъдат проучени и околностите на пещерата, като археолозите се надяват да открият останки от селище и могили от периода XIV – XI в. пр. Хр.
Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция
Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
Вече има поставена туристическа маркировка по пътеката към обекта, а до края на месец август археолози заедно с директора на Музея на родопския карст в Чепеларе работят на терен от 9 до 15:30 часа. Всеки от посетителите може да влезе и получи повече информация. Не е изключено да стане свидетел на интересна находка, както вече се е случвало.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това са 20-те най-добри градски кулинарни дестинации за 2024 година
Още: Най-невероятните гръцки острови, които да посетите (СНИМКИ)
Преходът до там е един час. Началото е противоположната страна на разклона за писта „Мечи чал“, посока Пловдив-Пампорово, от лявата страна на главния път.
Проучванията се осъществяват под ръководството на Марин Господинов – директор на Музея на родопския карст, и представители на пещерен клуб "Студенец" в Чепеларе.
Още: WEF: Най-добрите страни за туризъм през 2024 година
Още: Туристическа дестинация увеличава дневната си такса за посетители
Проучванията се финансират за втора година от община Чепеларе с решение на Консултативен съвет по въпросите за туризма. Всички намерени материали ще постъпят във фондовете на музея, което допълнително ще обогати експозицията на му.
Инициативата и концепцията за социализирането на пещерно жилище „Чая“, както и за изграждането на маркирана туристическа пътека до нея е на Марин Господинов. Ръководството на община Чепеларе изказва своите благодарности към Марин Господинов, чиято е инициативата и концепцията за социализиране на пещерното жилище, към доц. д-р Костадин Кисьов и София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив за работата и подкрепата им за проучването.
Атрактивната екопътека „Старата воденица“ пък започва при последната сграда на фабриката за ски и води до вековната сграда, където са снимани емблематични български филми „Капитан Петко войвода“, „Време разделно“, „Записки по българските въстания“.
Маршрутът е 3 км, а времетраенето на прехода е един час.
Предстои да бъде продължена догодина с още 3,6 км до стар римски мост преди село Богутево, което ще удължи прехода с още час и 20 минути.
„Пътят на водата“ е участък, който проследява така наречения „арк“ (диалектна дума с турски произход, означаваща канал или вада), довеждащ водата от реката. По наредения с голямо усърдие и майсторство каменен дувар (стена, ограда) водата достигала чак до воденицата, където задвижвала голямо воденично колело.
Инициативата за възстановяването на екопътеката е на Марчо Паунов. „Създадох инициативата, за да се подобри летният туризъм в Чепеларе, да създадем нов продукт и да привлечем повече гости“, сподели Марчо Паунов.
Финансирането на пътеката е извършено основно от община Чепеларе по Програма за развитие на туризма 2021-2022 г. с подкрепата на „Алпийски тролей Zipline – Чепеларе“.