Тук силата на духа и физическата подготовка са от ключово значение, защото в това състезание участниците се изправят лице в лице с едни от най-екстремните условия на Земята. В сравнение с този маратон Лондонският е като разходка в парка.
Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света
Още: Отвориха за посетители плаж, унищожен от Везувий преди 2 000 години
В това екстремно състезание участниците срещата суровия характер на природата, тичайки върху замръзналата повърхност на едно от най-старите и дълбоки езера в света.
Годишният Леден Маратон на Байкал е сред най-тежките спортни предизвикателства в света, на което състезателите трябва да пробягат дистанция от 42 километра в неприветливата „прегръдка“ на сибирския студ.
Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция
Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
В това предизвикателство вземат участие състезатели от над 50 страни, като най-трудното за тях е да се преборят с вледеняващите ветрове, които сякаш обвиват дробовете ти в лед, а климатът като цяло е непредсказуем.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това са 20-те най-добри градски кулинарни дестинации за 2024 година
Още: Най-невероятните гръцки острови, които да посетите (СНИМКИ)
Състезанието отбелязва 10-тата си година, а в миналото тук условията са варирали от силни ветрове и пронизващ студ до слънчево време и приятно хладен въздух.
След като участниците преодолеят шока от климатичните условия идва и следващият проблем – повърхността на езерото. На места то може да бъде грапаво и доста масивно с неприятни ледени хълмчета, но сеизмичната активност и термалните извори под леда могат да го стопят и неочаквано да се образуват дупки водещи към ледената вода.
Още: WEF: Най-добрите страни за туризъм през 2024 година
Още: Туристическа дестинация увеличава дневната си такса за посетители
Ето защо екипи водени от Леден Капитан осъществяват проучвателни курсове с цел обезопасяване на трасето. Този екип проучва маршрута изключително внимателно, ползвайки сателитни снимки и проверявайки познати вече места, където ледът изтънява.
Финалното обезопасяване на трасето се извършва непосредствено преди старта на състезанието, а шест станции с напитки и храна са на разположение на участниците през определени интервали, като за целта се ползват специални моторници и обслужващи екипи.
В деня на състезанието, участниците спазват традицията, като в селцето Листвянка вземат участие в ритуала по пиене на водка. За целта всеки от тях „удря“ по един шот хубава руска водка в унисон с руските традиции.
Според вярванията пиенето на водката ще успокои духвете, които обитават езерото.
Езерото Байкал е част от ЮНЕСКО и се предполага, че се е оформило преди 20-25 милиона години.
С дълбочината си от 1700 метра то осигурява около 90% от питейната вода на Русия. Ледената покривка на езерото пък достига 1,5 метра по по-голямата част от повърхността му, което осигурява преминаването по него на камиони с тегло до 10 тона.