Кокетен, спокоен и подреден, 81-хилядният Люцерн е сякаш миниатюрен образ на Швейцария. Градът е заобиколен от алпийски върхове, които се отразяват във водите на тюркоазено ледниково езеро, чиято повърхност порят корабчета и лодки с различни размери.
Градът е разположен на брега на Фирвалдщетското езеро – там, където водите му се събират с тези на река Ройс. На това място е издигнат и един от символите на Люцерн – Капелбрюке (Мостът на параклиса). Това е най-старият дървен покрит мост в Европа, построен още през 1333 г. Заедно с Водната кула, той е бил част от укрепените средновековни градски стени и е бил украсен с около 150 картини, изобразяващи важни събития от историята му. За съжаление при реконструкцията му през 1994 г., след като пострадва при пожар, са запазени една 47 от тях, като напълно възстановени са само 30.
Всъщност другите два дървени пешеходни моста в Люцерн – Шпроербрюке и Хофбрюке, също са украсени с подобни рисунки в триъгълни рамки, каквито не се срещат другаде в Европа.
Друга от известните забележителности на Люцерн е изсеченият в скалите умиращ лъв. „Най-тъжното и най-трогателното парче камък в света“, както го описва Марк Твен, е издълбано в чест на швейцарските гвардейци, загинали при защитата на двореца Тюйлери през 1792 г., по време на Френската революция.
Люцерн може да се похвали с още десетки забележителни паметници, но ние ще споменем по-специално само още един от тях – огромната панорамна живопис и скулптура, показваща бягството на 87 000 френски войници от Швейцария по време на френско-пруската война през 1871 г. Тя е създадена от съвременника и участник в събитията Едуард Кастрес, служил по време на войната в Червения кръст. Смята се за един от най-впечатляващите образци на панорамното изкуство и наистина си заслужава да бъде видяна.