Луксозният хотел отваря врати през 1928г. с цел да посреща богатите туристи, които са дошли да видят водопада. Със своето разположение на ръба на скалите, той предлага на гостите си незабравима гледка към Текендама и околността. През следващите десетилетия населението в района се увеличава с много бързи темпове и се изгражда голяма индустриална зона, което води до силното замърсяване на река Богота. Всичко това рефлектира върху туристите, които, заради мръсотията, губят интерес към Текендама и околностите.
Районът, около водопада, е едно от първите населени места на територията на Колумбия. Природата тук е много красива, а характерно за Текендама е, че пресъхва напълно през месец декември. Преди стотици години, сред местните хора Муиска (Чибча) се заражда легендата за произхода на водопада. Тази култура съществувала в периода XII – XV век, на територията на днешна Колумбия. Фактът, че са говорили “чибча” ги идентифицира като езикова група, която нарича себе си “муиски” т.е. хора. Те свързват водопада с почитаното от тях божество Бочика. Според легендите той им предоставил закони и ги научил на морал, както и на много занаяти, но имал за противник едно зло божество, което решило да наводни земите на муиските. Тогава Бочика използвал силата си и разполовил скалите, откъдето водата и до днес тече като водопад.
През 1923г. сградата, в която се помещавал “Хотел дел Салто” била построена по проект на архитекта Карлос Артуро Тапия. Той бил изпълнен в стил на имение, за да символизира елита на населението през 20-те години на миналия век. Екстериорът на “Имението при водопада Текендама” бил повлиян от френската архитектура, а дотам можело да се пътува с влак от Богота. През средата на миналия век то било подложено на реконструкция и добило визията на хотел, който затваря врати в началото на 90-те, поради отлива на туристи. С годините започнало да се говори, че сградата ще бъде реставрирана и превърната в някаква институция. Според мнозина, изоставеният хотел бил обитаван от духовете на хората, които решили да отнемат живота си скачайки от ръба на пропастта и на тези, които споделяли същата участ след пиянски свади.
През последните години голяма екоорганизация провежда кампании за почистване на река Богота и се бори за запазване на флората и фауната в района на водопад Текендама. Осъществява се и проект, според който изоставеният хотел се превръща в музей на екологията.