Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-големият морски град в България?

14 май 2022, 19:00 часа

Крайбрежието на България е любима лятна дестинация за много гости от страната и чужбина. Морските ни градове съчетават великолепен климат, красиви гледки, история и култура.

Редица са големите ни градове, чиито брегове се мият от Черно море, предлагащи безброй забавления и възможности за отсядане, но кой е най-големият морски град в България? Това безспорно е град Варна, наричан морска столица на България.

Варна е не само най-големият черноморски град у нас, но и един от най-големите градове в България като цяло. Населението на града по сведения на ГРАО към края на миналата година е било 347 924 души, а землището на града е 154,236 km², което нарежда Варна сред трите най-големи градове в България, предхождан само от София, която естествено държи първото място, и Пловдив с неговото второ място. Административен център, уреден и модерен град, ключов туристически център и изходна точка за курортите по Северното черноморие, Варна е предпочитано място и за туризъм, и за живеене.

Защо Черно море е най-опасният водоем в света?

Варна – история, култура и забележителности

Научили кой е най-големият морски град в България, вероятно се интересувате от историята и културата на града, от местата, които си заслужава да бъдат посетени, от забележителностите. Ще ви разходим в миналото и настоящето, за да задоволим любопитството ви и жаждата ви за знания.

Едно от първите имена, които е носел градът преди VI век, е Одесос. В последващи исторически документи това име вече не се среща. По-късно градът се е наричал Тибериополис, Теодориада, Иринополис. Съвременното име на най-големия морски град в България срещаме за първи път в летописите за настъплението на владетеля Аспарух. Предполага се, че произходът на името е от старобългарски език – от  варнъ, което ще рече „черен, вран“.

Освен с безкрайните сини води на Черно море Варна се гордее и с топлите си минерални извори. Температурата на минералните води е между 30 и 50 градуса. Използват се  за профилактика и лечение на редица заболявания.

Когато говорим кой е най-големият морски град в България, добре е да знаем как се е развил и какво е допринесло за увеличаването на населението му в пъти. След Освобождението Варна е населявана от едва 24 555 души, макар градът да е бил и тогава един от най-големите у нас. За увеличаване на населението съдействат положителният естествен прираст, доброто местоположение, възможността за туризъм и развитие на бизнес, добрата инфраструктура и условия за живот, морската индустрия, разнообразието от транспортни връзки, множеството места за отдих и разходка, историята и културата.

7 интересни факта за Черно море

Посещавайки Варна, не пропускайте да разгледате следните забележителности:

  • Аладжа манастир, създаден през 13 век – паметник на културата, разположен на 15-тина километра от Варна.
  • Множеството галерии и театри, съхранили духа и културата на морската ни столица.
  • Варненския халколитен некропол.
  • Музеите, предлагащи интересни сбирки от отминали времена, сред които музея на куклите, военноморския музей, Варненския археологически музей, етнографския музей.
  • Морската градина, която е национален паметник на градинското и парковото изкуство. В нея е разположена и друга характерна за Варна забележителност – делфинариумът.
  • Любителите на животни могат да се насладят на зоологическата градина, предлагаща разнообразие от видове.
  • Не пропускайте да посетите и Астрономическата обсерватория и планетариума „Николай Коперник“.

Най-големият морски град в България предлага за всекиго по нещо, за да очарова сетивата и спечели сърцето. Стягайте куфарите, Варна ви очаква.

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес