В контекста на ескалиралото напрежение в Украйна стартира и най-голямото туристическо изложение в България - Ваканция и Спа Експо, което събра под един покрив българските общини и туристическия бизнес. Събитието нагледно показа, че въпреки трудните 2020-а и 2021-а година, българските общини са готови за силен туристически сезон и има много какво ново да предложат както на родните, така и на чуждестранните туристи.
Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света
Още: Отвориха за посетители плаж, унищожен от Везувий преди 2 000 години
Събитието бе открито от изпълнителния директор на Националното сдружение на общините в България - г-жа Силвия Георгиева и Министъра на туризма Христо Проданов, който също отчете силната заявка на общините и сподели: “Щастлив съм да видя толкова голям интерес към днешното събитие”.
Екипът ни обиколи изложението и посети всички щандове на общините. Традиционно силно впечатление направиха щандовете на големите българските туристически центрове - Пловдив, Бургас и Варна, които бяха издигнали сериозни конструкции, показващи най-интересното, което туристите могат да изживеят при тях.
Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция
Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
От Община Варна заложиха на факта, че при тях е открито и може да бъде видяно най-старото обработено злато в света. На централно място на щанда бе изложена реплика на съкровището, което може да видите в Регионалния исторически музей.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това са 20-те най-добри градски кулинарни дестинации за 2024 година
Още: Най-невероятните гръцки острови, които да посетите (СНИМКИ)
Щандът на Пловдив заложи на най-новия си туристически обект - Епископската базилика. Тя бе пресъздадена умело чрез колонади и под-мозайка, който пренасяше посетителите векове назад.
Още: WEF: Най-добрите страни за туризъм през 2024 година
Още: Туристическа дестинация увеличава дневната си такса за посетители
Рибарските мрежи в щанда на Бургас не само донесоха морския дух, но и ни напомниха за изградената нова туристическа зона в рибарското селище Ченгене скеле - едно великолепно място, което всеки турист в региона трябва да посети.
Сред по-малките общини силно се открои и съвместния щанд на Община Дряново и Община Трявна. Под мотото “История, сгушена в Балкана”, двете общини показаха, че следват мъдрия завет на Колю Фичето да градят не дувари, които да ги разделят, а мостове, които да ги събират. Техният щанд, освен изложбена част и демонстрация на живо на дърворезба, за изненада на всички посетители се оказа и малка кино зала. В нея екипът от двете общини правеше прожекции на специално видео, заснето за региона.
Традиционно запомнящи се бяха щандовете и на Велико Търново, Казанлък и Стара Загора. Времената на Второто българско царство и лазерното шоу в Старата столица привлякоха стотици хора на техния щанд.
Стара Загора заложи на духовия си оркестър, с който поддържаше добро настроението на всички в Експото. Заедно с това бяха добре показани и основните обекти като Музей “Неолитни жилища” и уникалния за страната ни “Музей на религиите”.
Царица Роза, разбира се, посрещаше посетителите на щанда на Казанлък, който впечатли всички със стил и изящество.
За пореден път българските общини показаха, че те могат да презентират по интересен начин културно-историческото си наследство. А страхотните им щандове ни дават надежда, за един силен туристически сезон през 2022-а година.