Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какво се разбираме със Северна Македония - че Климент, Наум и цар Самуил са част от българската история

13 октомври 2020, 07:48 часа • 25898 прочитания

Няма държава, която да се е отнасяла по-приятелски към Северна Македония от България. В това беше категоричен проф. Кирил Топалов, който е част от смесената българо-македонска комисия за изясняване на историята.

Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов

Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска

Той беше категоричен – в Северна Македония най-големият индикатор за власт е колко силно говориш против България, че сме фашисти и окупатори. Ние ги признахме като държава първи след разпада на Югославия, подарихме им танкове – никой не е направил толкова много, заяви професорът.

За Гоце Делчев не постигнахме съгласие, утре заседаваме отново в Скопие. Той никъде не се посочва за македонец, дори на регионално ниво, макар ние да сме склонни това да го признаем. За Самуил постигнахме съгласие, че е продължител на българската историческа традиция, че Климент и Наум са хора на българския царски двор – но това изобщо не достига до обществото в Северна Македония, каза Топалов пред БНТ. Няма пренаписване на учебници в Северна Македония – ние имаме няколко съществени забележки там, подчерта той.

Проф. Топалов даде пример – българите са номадско племе, занимавало се с грабителство. Това е първото изречение в учебник по история за 7 клас в Северна Македония, по думите му. Не дават знак, че ще има опит за промяна в учебните програми, заяви професорът.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

До 1944 година народът е един – след това Македония е създадена като държава от Коминтерна. Дотогава е едно (бел. ред. – с България), каза проф. Топалов. А за македонския език професорът каза – политически ходове.

Според проф. Топалов, работата на съвместната комисия със Северна Македония не е приключила. Той вярва, че много хора в Северна Македония чуват интервютата по българските медии, защото следят българския информационен поток.

Славянска азбука няма, славянски език няма – така проф. Топалов подкрепи идеята 24 май да е празник на българската, а не на славянската писменост. Той добави, че има агресивни усилия от страна на Русия това да не се случва.

Още: "Вархели: Без подкрепа от всички членки Северна Македония няма да започне преговори с ЕС"

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес