Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тол таксите да са само за магистралите и първокласните пътища, за да се избегнат фалити и скъпи храни

14 май 2019, 13:00 часа • 5116 прочитания

Настоящият вариант на тол системата трябва да бъде променен, тъй като тя ще струва скъпо на превозвачите и обикновените хора, вместо да таксува транзитния трафик, каквато е първоначалната ѝ идея. Това предупредиха на пресконференция организациите от транспортния бранш.

В този си вариант системата ще доведе до шоково поскъпване на храните и горивата и ще натовари най-бедните, живеещи в провинцията. Тя е несправедлива и може да предизвика фалити на пътнически и товарни превозвачи, твърдят от бранша.

"Не е вярно, че цените на стоките и билетите ще се повишат с малко. Населените места, които сега се зареждат по 2 пъти хляб седмично, след това ще трябва да се зареждат по 2 пъти месечно. Точно тези най-уязвими хора ще трябва да плащат най-скъпата храна", предупреждават превозвачите.

Макар предложената система да е един от най-модерните начини за измерване и таксуване на изминатото разстояние, в нея има редица неясноти, а изискванията ѝ са твърде строги.

Сегашните планове предвиждат да се плащат тол такси за около 65% от пътищата у нас, а в Европа този процент е под 10%. По този начин тол таксата в България се оказва най-скъпата в Европа, предупреждават от транспортния бранш.

Превозвачите настояват тол системата да се прилага предимно по автомагистралите и първокласните пътища, които са част от европейските транспортни коридори, тъй като през тях преминава най-голям трафик, а не третокласни и четвъртокласни, както се предвижда в момента.

"България се готви да въведе тол такса за третокласни и четвъртокласни пътища, което го няма никъде в Европа", негодуват от бранша.

При сегашните правила един средностатистически камион, който зарежда големите вериги и изминава около 13 000 км годишно, ще трябва да плати 117 000 лв. годишна тол такса. Досега винетката за подобен камион струваше в пъти по-малко - 1350 лв.

При 66 ст. на километър за гориво, за тол ще се плаща по около 75 ст. на километър, по сметки на транспортните фирми. Ще се работи все едно горивото на бензиностанцията е 4 лв. за литър, посочват превозвачите.

Така тол таксата за пътуване София-Бургас ще струва повече, отколкото горивото за това разстояние. Не е нормално транзитът да минава безконтролно, а българските граждани да бъдат санкционирани. Ако досегашната цена остане, ще станем единствената държава в Европа, където тол таксата е по-висока от тази за гориво, твърдят превозвачите.

Горивата в България са едни от най-скъпите, а с предложените тол такси, цените им ще скочат допълнително, Транспортът е силно зависим от цената на горивата. Ако го оскъпим и с превозите, това ще повлияе зле както на бизнеса, така и на икономиката, смятат от бранша.

Най-важен е контролът

Ключовата дума за успеха на системата е контрол. Нужно е да се следят внимателно както вътрешния, така и транзитния трафик, а нарушителите да бъдат санкционирани.

Контролът в системата се извършва от т.нар. портални рамки, които заснемат с камери превозните средства и проверяват дали са платили дължимата такса. По българските пътища трябва да бъдат поставени 420 подобни рамки, като изграждането им е част от договора с фирмата-изпълнител.

Липсата на такива рамки ще доведе до това всеки да може да използва пътищата, без да плаща. Без тях няма как да се извършва контрол от държавата и ще настъпи пълен хаос „Представете си, че от утре в градския транспорт цената на билета стане 20 лв., но обявят, че няма да има контрольори“, посочиха превозвачите.

Едва малка част от въпросните рамки е изградена до момента, а настоящите рамки за преброяване на трафика все още не са превърнати в портални такива. Превозвачите са в неведение точно къде ще бъдат поставени останалите.

Всички превозвачи подкрепят тол системата при ясни правила и реално обосновани цени, да бъдат изпълнени всички изисквания на АПИ, оборудване на рамките, тестване на тол системата, за да се докаже ефективността й.

Системата трябва да стартира, едва когато е налична цялата необходима инфраструктура, призовават от транспортния бранш. "Не е нормално да започва тестване на система, която не е доизградена. Какво точно ще тестваме", питат риторично превозвачите.

Най-потърпевши ще бъдат жителите на провинциалните градове, които ще трябва да плащат най-много, въпреки че са най-бедни. "Искаме тол системата да е в помощ на българите, да имаме хубави пътища. Да се таксува транзита, а не обикновения беден селянин. Трябва да се грижим за нашата държава и нашите хора и без това останахме твърде малко", призоваха от транспортния бранш.

Браншовите организации искат среща с премиера Бойко Борисов, за да го запознаят с проблемите в сегашния вариант на системата и да се търсят решения. Ако не се вземат мерки и въпросът не бъде разрешен, превозвачите са готови на мащабни протести.

Кога?

Междувременно, от АПИ съобщиха, че от утре, 15 май, почва първият етап от тестовете на тол системата. Става въпрос за симулации на данни за движението, а не събиране на данни на терен. Целта е да стане ясно дали всичко в системата е свързано както трябва. Чак след това ще има тестове с данни, постъпващи на бордови устройства.

Припомняме, че петте основни компонента на системата са: таксуване на базата на изминато разстояние, правоприлагане т.е. проверка на регистрационния номер и дали моторното превозно средство е таксувано, обслужване на клиенти, плащане и управление на плащанията, информационна сигурност и устойчива работоспособност на системата.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес