Колективен иск срещу бездействието на Столична община относно замърсения въздух в София заведоха няколко неправителствени организации, които се обединиха под името "Група за чист въздух"*.
Още: Затварят пътищата до природен парк Витоша за основно почистване тази нощ
Още: "СУРВА": Най-големият балкански фестивал на маскарадните игри гостува в София (СНИМКИ)
Конкретно искът касае периода 2015 - 2017 година. Жалбата касае липсата на мерки срещу високите равнища на фини прахови частици (ФПЧ). Организациите очакват от Софийския градски съд да установи дали и колко в периода 2015 - 2017 г. Столичната община е навредила с бездействието си на жителите на София, както и да я задължи да предприеме незабавни компенсиращи мерки след широко обсъждане с граждани и организации. "Ако успешно осъдим общината по този иск, това ще даде право на всички потърпевши от мръсния въздух на свой ред да завеждат дела на база подобно решение", заявяват от “Група за чист въздух”.
София е столицата с най-мръсен въздух в целия Европейски съюз и един от най-замърсените градове в цяла Европа, напомнят активистите. И докато редица европейски столици приемат проблема със замърсяването като предизвикателство за нови, смели и иновативни решения за намаляване на емисиите, зелени и модерни политики в сферата на транспорта и градоустройството, Столичната община е допуснала да управлява града без приета стратегия цели две години. Вносителите на иска напомнят, че последната приета стратегия е изтекла през 2014 г., а гласуваната преди седмица Програма за качеството на атмосферния въздух 2015-2020 г. все още не е публична, и предвид скандалния начин на приемането й, имат съмнения в нейната законосъобразност и ефективност.
"Според доклад на СЗО за 2016 година около 9000 души годишно умират в България от болести, които се дължат на мръсен въздух", се посочва в иска на организациите и допълват, че по изчисления на Европейската комисия българската икономика е ощетена с 3 милиарда евро годишно от непреките разходи за здраве, произтичащи от замърсяването на въздуха. “Замърсяването на въздуха е сред водещите фактори за повишаване на сърдечносъдовите и респираторни заболявания, репродуктивните проблеми и влошаването на здравето на децата”, заявяват вносителите на иска и припомнят също, че здравословната и благоприятна околна среда са гарантирани права от Конституцията на България в чл. 55.
Още: Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции
Още: Кметът на Самоков проведе оперативка заради усложнената зимна обстановка
От инициативата напомнят, че очакват от новоизбрания зам.-кмет по екологията Йоана Христова да видят реални действия за предпазване на гражданите от замърсяването: да се оповестява адекватна и навременна информация за предстоящи и настоящи замърсявания; да се ограничава движението на автомобили в периодите на замърсяване; да се създадат зони с ниски емисии на вредни вещества; приоритетно да се развива градският транспорт и да се намалят пътуванията с лични автомобили; да се прекратят плановете за изгаряне на отпадъци в Топлофикация и др.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обстановката на Витоша е критична: Говори домакинът на хижа "Алеко"
Още: София посреща новата година със светлинно шоу вместо заря
“До този момент всякакви обявени мерки или намерения за борба със замърсяването са бланкетни, неконкретни и изцяло в сферата на пожеланията”, заявяват вносителите и обясняват, че се надяват подобни искове да се заведат и из други градове в страната.
* Организациите, които влизат в "Група за чист въздух", са "Спаси София", "За Земята - Достъп до правосъдие", Асоциация "Диабет тип 2" и Център за независим живот, както и от адвокатите Димо Господинов, Христо Христев и Иван Велов