Само през 2013 година 13 700 души в България са починали преждевременно заради болести и усложнения, причинени от мръсния въздух. Това гласи заключението на Европейската комисия относно степента, с която България изпълнява насоките на европейското законодателство за опазване на околната среда.
Още: Най-важните новини за деня: 28 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Точно както алармираха главно "Зелените", и от ЕК отбелязват, че най-големият проблем на страната ни фините прахови частници, като препоръката е да бъдат взети незабавно мерки. Друг проблем е серният диоксид – Брюксел отчита увеличение над позволените граници през 2014 година.
Колко струва като пари това нехайство? Годишно даваме над 3 млрд. евро заради здравословни проблеми, причинени от мръсния въздух. Освен това икономиката ни губи 2 млн. стандартни работни дни т.е. 8 часа на ден, защото трябва да се лекуваме от последствията от мръсния въздух.
Все пак не всичко по отношение на въздуха в България е в негативни краски. От ЕК посочват, че между 1990 и 2014 година има 83% намаление на серни оксиди, 51% на азотни оксиди, както и 72% на количеството на амоняк. Похвала има и по отношение на Директивата за шума – България е изпълнила всички изисквания.
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
За съжаление обаче, по отношение на водата ЕК констатира, че само 47% от повърхностните води в България имат "добър или отличен" екологичен потенциал. Подчертано е, че 70% от повърхностните води в Черноморския регион на българска територия са засегнати от замърсяване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Интересен факт е, че Европейската комисия настоятелно препоръчва да се води адекватна статистика относно качеството на въздуха. Припомняме, че специално за региона на Пловдив беше заведено дело точно по тази тема – ищците считат, че общината манипулира измерените данни, като не разполага измервателни станции на подходящи места. ЕК казва и, че няма информация относно напредъка на Националния ни екшън план по стратегията ни за увеличаване на "зелените обществени поръчки", като Брюксел посочва липсата на данни за периода 2012 - 2014 година!