"Поискахме преди три години екстрадицията на Цветан Василев и искам да кажа, че за пръв път в правната история на българското правосъдие някоя страна в процедура по екстрадиция не отговаря по никакъв начин на нищо на прокуратурата". Така наблюдаващият прокурор по делото "КТБ" Иван Гешев отговори на изричен въпрос на Actualno.com какво се случва с главния обвиняем по мегаделото.
"Защо не отговаря Сърбия – да ви кажа културно, прочетете си изложението на г-жа Арнаудова (бел. ред. - говорителят на прокуратурата) и може би ще си направите правилните предположения", добави Гешев. „Нямаме обяснение защо Сърбия не отговаря, няма да правим предположения“, заявиха в един глас Гешев и Арнаудова, преди наблюдаващият прокурор да уточни: "Според свидетелски показания г-н Цветан Василев е искал да си купи банка в Сърбия". Свидетелят казал, че съответните сръбски власти обяснили на Василев, че е по-добре първо да се представи като добър чуждестранен инвеститор и затова банкерът си купи стъкларския завод в Парачин. След това, пак по свидетелски показания, Василев е "придобил влияние" в определени политически кръгове в Сърбия и съответно после е имало "определени инвестиции в определени офшорни сметки на определени посредници в Сърбия – за различни неща" (бел. ред. - в резюмето на прокуратурата пише, че става въпрос за Нихат Кораджич и "Трилениум" ООД). "Надявам се това да не предизвика някакъв международен проблем", коментира още Гешев.
Припомняме, че в Сърбия вече имаше брожение и публични въпроси дали сръбски политици са получавали пари от Цветан Василев. Лично бившият сръбски премиер Александър Вучич, който сега е президент на страната, отрече да е получавал средства от българския банкер, като на официален журналистически въпрос обърка името на Василев. Предишният сръбски президент – Томислав Николич, обаче призна, че фондацията на съпругата му Драгица е получила дарение от Василев. Николич призна публично и, че фондацията на съпругата му е разследвана от Агенцията за борба с корупцията в Сърбия.
Относно завода в Парчин, Василев се набърка в дело за собствеността. Беше подаден иск за обявяване на процедура по несъстоятелност от фирма "Вексилум Балкан", която твърди, че предприятието ѝ дължи над 40 млн. евро. От своя страна сегашното ръководство на завода казва, че жалбата е опит да бъде източено предприятието от "организирана престъпна група", като беше посочено и името на банкера Цветан Василев като част от тази група. Сръбският съд посочи, че няма доказателства заводът да дължи пари на "Вексилум Балкан".