С цел обхващане и задържане на ромските деца от Асеновград в образователната система, ще се прилагат различни дейности, заложени в Плана за действие на Община Асенoвград за интегриране на ромите (2018 г.-2020 г.), предаде коспондентът на Actualno.com от града.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Стратегията обхваща шест приоритетни области на интеграционна политика: образование; здравеопазване; жилищни условия; заетост; върховенство на закона и недискриминация; култура и спорт; медии. За периода 2018 - 2020 година предстои организиране на кампании за повишаване осведомеността на ромските родители относно ползите от образованието. И още – привличане на майките и татковците в училищния живот на децата им чрез включване в обществени съвети и съвместни мероприятия, екскурзии, концерти, спортни празници и други.
Планира се въвеждане на интерактивни сесии по здравно и сексуално образование, като част от задължителната учебна програма в училищата, в които учениците са предимно от ромския етнос. Относно безработицата сред ромите, Община Асенoвград планира осигуряване на временна заетост и включване на безработните лица в организирани обучителни курсове за ограмотяване и мотивация за активно търсене на работа. За опазване на обществения ред в районите с компактно ромско население, каквито са асеновградския квартал "Лозница" и село Боянци, се предвижда редовно провеждане на срещи, беседи и обучения сред ромските лидери от полицейски служители. Идеите ще се реализират в училището с по-висок брой ромчета, както и в ромската махала на Асеновград. Целта е превенция на зависимости и начини на реагиране при конфликтни и рискови систуации.
Анализ показва, че главните фактори, пораждащи престъпност в ромската общност и в други такива, в които има хора в неравностойно положение, са свързани с проблеми като бедност, лоши жилищни условия, безработица, неграмотност, участие в сивата икономика (събиране на желязо за предаването му на вторични суровини, незаконни дърводобив и прибиране на чужда реколта и други). Най-честите нарушения на обществения ред са обусловени от скандали и сбивания, след употреба на алкохол или наркотични вещества (предимно на основата на неуредени междуродови отношения), силна музика, дребно хулиганство.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
В културно отношение, до 2020 година Община Асенoвград обмисля провеждане на творчески прояви с участието на изтъкнати творци от етнически групи. Предвижда се и привличане на все повече ромчета в спортните клубове. От проучване става ясно, че населението на общината по постоянен и настоящ адрес към 15.12.2017 г. е около 60 350 души. От тях в града пребивават близо 50 000 души. По данни на експерти в Общинска администрация, ромското население в Асенoвградско е около 9%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
На фона на процентната статистика, при преброяване като "роми" са се определили точно 633 души. Данните сочат, че продължава тенденцията част от хората да се самоопределят като българи, турци и други, което произтича от правото на лицето само да определи етническата си принадлежност. Във всяко от учебните заведения в общината се обучават деца от ромски произход, като в ОУ "Никола Вапцаров" 100% от учениците са роми. Това е най-близкото учебно заведение до квартал "Лозница". През 2017 г. в училището са се обучавали 701 деца. Около 100% са и ромите, посещаващи ОУ "Професор доктор Асен Златаров" в асеновградското село Боянци, като през миналата година в учебното заведение са учили 210 деца.