„Никой не спира строителството на магистрала „Хемус”. Важно е обаче кой би могъл да го спре. Първо - могат да го спрат фирмите, които могат да кажат на работниците си, че нямат пари за заплати. Това ще бъде лъжа, защото те имат много пари, но е възможно този процес да се случи по други причини. Искам да кажа на работниците, че фирмите имат пари. Г-н Беличев (Стоян Беличев) също може да спре строителството. Той е шеф на „Автомагистрали” ЕАД и на всички подизпълнители. Аз нямам власт над него. Въпреки че „Автомагистрали” ЕАД е собственост на МРРБ, г-н Беличев може да се уволни само ако той сам реши", заяви пред Нова телевизия министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Тя заяви, че са дадени много пари, но без гаранция за качество на пътищата, както и много пари под предлог "спешно" още през 2019 година за неща, които и до днес не са започнати - специално Комитова посочи "свлачища". "Платени са 1,8 млрд. лева за магистралата от Ябланица до Търговище, но такава няма. Няма даже проект - само паркинг за частна фирма", писа в средата на юни Комитова в отворено писмо до Стоян Беличев, след като той обясни, че не може да напусне поста си до вписването на нов борд и нов изпълнителен директор в Търговския регистър. "Отсъствието ми от работното място за повече от 3 работни дни без извинителна причина би ми донесло обвинение в безстопанственост", написа Беличев, също в отворено писмо. А сега Комитова посочи, че от всички участъци на "Хемус" се строи само по 1, 2 и 3 - с разрешително за строеж, никъде другаде няма строителство, но са дадени 1,38 млрд. лева.
„Държавата отделя много пари за строителството им. Фирмите, които изпълняват, се оплакват от години, че парите за строителството са малко. Държавата е права, че се дават много пари и фирмите са прави, че получават малко. Гражданите пък са недоволни от ниското качество. Защо се случва така? Механизмът, по който се надписва сметката, е ясен. При т.нар. „инженеринг”, ако за един път трябват 100 кубика бетон за качествена работа, в сметката се записват 200. Цената остава пазарна, но количеството е завишено. Същата е схемата и със свлачищата. При всички тях няма обществени поръчки”, коментира регионалният министър.
Комитова добави, че магистрала „Хемус” представлява едно трасе от 250 км от Ябланица до Шумен.
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
„Това е равно на магистрала „Тракия” от Пловдив до Бургас. „Хемус” е разделена на 9 участъка за строителство. За участъците от 1 до 6 сме одобрили 1.95 млрд. лв, а за участъците 7,8 и 9 сме осигурили 1.8 млрд. лв.”, обясни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
„В участъците 1, 2 и 3 се извършва строителство с разрешението на за строеж, а в участъците 4, 5, 6, 7, 8 и 9 не е започнало строителството. Нека поговорим кой и как спира строителството на магистралата? В 1, 2 и 3 се строи и към този момент, а в другите няма как да спрем строителство, което не е започнало”, заяви министър Комитова. Тя обясни, че са построени 9 километра, други 68 били в процес на работа - всичко това по участъци 1, 2 и 3. Според нея, било въпрос на месеци да се завършат.
По нейните думи средствата за строителство на магистралата не са спрени.
„По първото постановление от участъци от 1 до 6, за които са разходени близо 2 млрд. лв се строят само 1, 2 и 3, а другите не са започнати. Важно е да отбележим, че „Хемус” се строи от нашето търговско дружество наречено „Автомагистрали” ЕАД. Това е основната строителна компания, която работи с много подизпълнители, на които са раздадени аванси”, каза Комитова.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента