Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Природозащитниците: Правителството може да успее да убеди ЮНЕСКО за Пирин

28 юни 2018, 11:07 часа • 2223 прочитания

11 държави-членки на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО са готови да гласуват за смекчаване на проекторешението на организацията за Национален парк "Пирин". Това твърди в своя официална позиция "За да остане природа в България".

Според информацията на неправителствената коалиция държавите, които са готови на тази стъпка, подкрепяна от българското правителство, са до една извън Европейския съюз. Става въпрос за Азербайджан, Буркина Фасо, Куба, Босна и Херцеговина, Зимбабве, Китай, Танзания, Бразилия, Тунис, Кувейт и Ангола.

Припомняме, че проекторешението трябва да бъде гласувано днес, 28 юни, а заседанието на ЮНЕСКО е в Бахрейн. Там е и вицепремиерът Валери Симеонов, начело на делегация от петима души. Симеонов, наравно с екоминистъра Нено Димов, е един от най-яростните защитници на промените в плана - с цел развитие на туризма в Банско. Димов пък ходи специално до Париж за среща с членове на комитета на ЮНЕСКО.

В сегашното проекторешение на ЮНЕСКО се казва, че българското правителство не трябва да прилага промените от декември 2017 година в сегашния план за управление на Национален парк Пирин, докато той не мине екологична оценка (ЕО). Припомняме, че тези промени позволиха тълкуване и възможност за застрояване до 48% от територията на парка, макар че правителството е категорично, че става въпрос за застрояване на едва 2,6% от парка и то единствено за спортна и съпътстваща я инфраструктура. В проекторешението на ЮНЕСКО се иска да се направи пълна екологична оценка на проекта за нов план за управление на Национален парк Пирин и се приветства решението на Върховния административен съд от от май 2018 година, което също изисква това. Българското правителство трябва да представи екологичната оценка на плана за проверка от страна на ЮНЕСКО, когато тя стане готова.

Новото проекторешение, което подкрепят посочените по-горе 11 държави, е съвсем различно. Съгласно него промените в плана за управление на Национален парк "Пирин" няма да бъдат спирани и промененият план няма да минава ЕО. На ЕО ще се подлагат само последващи инвестиционни предложения, които биха станали възможни заради промените в плана за управление. Дава се на българското правителство срок чак до юни 2020 година да докладва какви мерки е взело, а не още на следващото заседание на Комитета на ЮНЕСКО през 2019 година.

Тази година България е единствената европейска държава с проблемно място, което ще бъде разглеждано на заседанието на Комитета по световното наследство на ЮНЕСКО, посочват за финал от "За да остане природа в България".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес