Изследване поставя под съмнение дългогодишното вярване, че „Колелото на душите“ (Rujm al-Hīrī) – древният голански каменен кръг в Израел, е било използвано като астрономическа обсерватория. Изследователи от университета в Тел Авив са установили, че текущото подравняване на мястото не съответства на небесните събития, както се смяташе преди. „Колелото на душите“, известно още като „Стоунхендж на Изтока“ или „Колелото на духовете“, представлява поредица от концентрични каменни кръгове, обграждащи централна гробна могила с малка камера.
Построен с около 40 000 тона камъни, обектът датира от 3000 – 2700 г. пр.н.е. Докато целта му остава неясна, някои теории предполагат, че е бил използван за ритуали, свързани със слънцестоенето или други небесни събития.
ОЩЕ: Археолози назоваха причината, поради която хората са преструктурирали Стоунхендж преди 4000 години
Движението на земята подкопава теориите за подравняване
Изследователският екип анализирал мястото с помощта на усъвършенствани инструменти за дистанционно наблюдение, за да проучи как земята се е променила в продължение на хиляди години. Те открили, че голанският каменен кръг в Израел се е движил и въртял постепенно, със скорост от 8 до 15 милиметра на година.
Вход към гробната камера на Колелото на душите. Ani Nimi / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
В продължение на хилядолетия това движение е добавило няколко метра. Това откритие подкопава идеята, че структурата е умишлено подравнена с небесните тела.
„Спекулациите, че мястото е било подравнено с небесни тела от миналото, не се подкрепят“, заявяват изследователите. Те отбелязват, че мястото се е завъртяло обратно на часовниковата стрелка и се е изместило от първоначалната си позиция, което прави входовете и радиалните му стени несъвместими с астрономическите подравнения.
ОЩЕ: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Картографиране на археологическия пейзаж
Проучването е публикувано в рецензираното списание Remote Sensing през ноември 2024 г. Изследването е проведено от д-р Олга Хабарова от университета в Тел Авив, д-р Михал Биркенфелд от университета „Бен-Гурион“ и д-р Лев Епелбаум от Азербайджанския индустриален институт.
Rujm el-Hiri (stone heap of the wild cat), an ancient megalithic monument, located in Israeli-occupied region of Golan Heights.
— Archaeo - Histories (@archeohistories) November 18, 2021
Study of pottery sherds excavated in situ, Early Bronze Age II, 3000-2700 BC, or Chalcolithic Early Bronze Age I, 3880-3540 BC.#archaeohistories pic.twitter.com/M0VqrWG2vo
Използвайки сателитни изображения и технология за дистанционно наблюдение, екипът изготвил първата цялостна карта на археологическия пейзаж около „Колелото на душите“. Равнината около мястото, разположено на около 16 километра от Галилейското езеро, е изпъстрена с множество древни структури от същата епоха.
Сред забележителните идентифицирани елементи са кръгли структури с диаметър от 40 до 90 метра и дебели каменни стени. Изследователите също така документирали кръгли заграждения с ширина около 20 метра, вероятно използвани за земеделски или пастирски цели.
ОЩЕ: Ритуален обект на 35 000 години е открит дълбоко в израелска пещера
Освен това в района са открити десетки надгробни могили. Докато някои били традиционни гробове, други може да са служили като складови помещения, убежища или жилища.
Допълнителни въпроси и бъдещи изследвания
„Констатациите показват, че входовете и радиалните стени през този исторически период са били напълно различни, отваряйки отново въпроса за предназначението на обекта“, пишат изследователите.
В заключението си екипът призовава за по-нататъшни интердисциплинарни изследвания за сравняване на „Колелото на душите“ с други мегалитни обекти по света.
ОЩЕ: Откриха как е бил създаден небесният диск от Небра
Учените подчертават значението на комбинирането на археологически, геоложки и екологични изследвания, за да се разбере по-добре произходът и функциите на такива древни паметници.