Въпреки нашето желание, не можахме да съберем достатъчно солидни доказателства, за да докажем, че на пазара на горива на дребно в България има картел. Това призна КЗК на специална пресконференция днес (31 март).
Още: САЩ удариха със санкции руско-сръбската NIS AD Novi Sad, Вучич реагира
Още: КЗП нареди на мобилните оператори да не вдигат цените по съществуващи договори
За да разплете "мистерията", Actualno.com зададе няколко въпроса на членовета на комисията как така се получи точно така. Ето какви бяха питанията и какво ни отговориха от КЗК.
Уплашихте ли се, че представените доказателства в рамките на 110 страници от производството няма да издържат пред съда и не е ли доказателство за възможен картел точният цитат от приложен имейл на г-н Румен Желязков, директор на „НИС Петрол“: "Основният ценообразуващ фактор са цените на горивата"?
КЗК: Става въпрос за олигополен пазар и за уеднаквяване на цените. При условията на олигополния пазар участниците нямат свободата да определят различни цени от цената на пазарния лидер (бел. ред. - за пазарен лидер специално на пазара на едро беше посочен „Лукойл“) и да имат собствена автономна политика.
Още: САЩ въвеждат едни от най-строгите си досега санкции срещу руския петрол?
Защо участниците нямат тази свобода? Какво им пречи?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без руски газ: Украйна ще увеличи собствения добив
Още: България e първа в ЕС по увеличение в цените на жилищата
КЗК: Защото ще бъдат извадени от пазара. Има обективни икономически данни, които посочват как се формира цената. Това са акцизи, ставки, ДДС, производствена цена и т.н. Компаниите не могат да излязат извън цената, която е зададена от пазарния лидер.
Как не могат, като има хора, които в момента продават с по 10% по-ниско (бел. ред. - Веселин Марешки)?
КЗК: Ценовият паралелизъм не представлява съгласуваност в посока на картел. Въпреки нашето желание, не можахме да съберем такива доказателства, че заради обмяната на търговска информация има реални действия от икономическите контрагенти.
Още: Пакистанските авиолинии отново летят до ЕС след четиригодишна забрана
Още: Строителството бележи ръст в края на 2024 г.
Как обясниха от КЗК, че ще следят дали бензиностанциите не си говорят и не правят "ценови паралелизъм" - дочетете в Expert.bg