Цените на електроенергията за бизнеса на свободния пазар през последните дни достигнаха рекордни нива, някои фирми обявиха, че спират енергоемки производства заради непосилните цени и известна нормализация дойде чак след активирането на общо три блока на държавната ТЕЦ „Марица – Изток 2“. Ситуацията стигна до Народното събрание, където на блицконтрол беше премиерът Стефан Янев.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
„Средната цена беше около 330 лв. В момента средната цена е около 250 лв. Българският бизнес има основание да задава такива въпроси, особено тези, които се занимават с енергоемко производство. Какво направи служебното правителство? Преди около 3 седмици беше издадена заповед от министъра на енергетиката да се включи в енергийната система "Марица Изток" 2, първоначално с един реактор, в момента – три“, отбеляза той.
По думите му не манипулациите на борсата, а търсенето и предлагането в Европа е факторът, който вдига цените.
„Същият бизнес, който недоволстваше от т.нар скрита държавна помощ, сега е доволен, че „Марица – Изток“ работи“, отбеляза министър-председателят. По думите му ръководството на теца вече търси пазари и дългосрочни договори: „Пиковете в цените са заради сключването на краткосрочни договори – ден за ден. Ако централата има договори на сегашните цени, тя би могла да работи до края на годината без държавна помощ“. Преди 2 години председателят на АИКБ Васил Велев обясни защо дългосрочните договори не се ползват масово - ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Депутатът от „БСП за България“ Драгомир Стойнев посочи, че ТЕЦ2 не е действал пазарно до момента, като не е предоставял достатъчно ток, за да минимизира недостига на пазара буквално до последния момент и така се е стигнало до пропуснати ползи. „БЕХ има право да се намеси, когато се касае за оперативната работа на всяко едно дружество. Това е работа на енергийния холдинг, който вчера се опита да саботира енергийния пазар“, категоричен беше социалистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
„Проблемите в енергетиката са поне от 10 г. Министерството на енергетиката не е в безтегловност, то управлява тази миникриза с цените от неделя. В закона за енергетиката има нужда от внимателен прочит на определени постановки“, отбеляза Стефан Янев, като допълни, че може би законодателят трябва да изработи и промени в текстовете.