Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И тази година ученическите раници няма да са по-леки, закрити са 13 училища

17 септември 2018, 08:30 часа • 2181 прочитания

60 хиляди първокласници ще прекрачат прага на училище за първи път. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев.

Той съобщи, че не може да обещае, че ученическите раници ще станат по-леки, но се предприемат всички мерси за целта. 

"Тази година по-малко, другата - повече. Разделяме учебниците, финансираме закупуването на шкафчета. Не сме финансирали закупуването на втори комплект учебници, препоръчахме на училищата да оптимизират учебните програми и да не се купуват допълнителни тетрадки и помагала."

В над 50% в училищата все още продължават ремонтите, които са безпрецедентни до момента. Вълчев увери, че учебната година ще започне във всички училища в страната.

"Има една склонност за свръхконцентрация на ученици в дадено училище, което беше преодоляно с информационни системи за новия критерий за близост до училището. Той е важен от гледна точка на удобството на пътуване. Трябва да се направи единна информационна система. Факт е, че тази година нямаше опашки и злоупотреби с адресни регистрации." допълни още министърът в интервю за bTV.

По думите му са необходими 10 години, за да преминат всички училища на едносменен режим. В София има най-много училища, в които се учи на две смени.

Вълчев призна, че има спад в мотивацията на учителите, но самите те казват, че в последните години има повече положителна енергия. Липсват учители по математика и физика, английски, информационни технологии.

"След 5-10 години се очаква най-голямата криза при учителите. Тогава голяма част от тях ще са в пенсионна възраст.", допълни още министърът на образованието. 

Припомняме, че днес, 17 септември започва новата учебна година – днес тя започва за 680 хил. ученици от цялата страна. Педагогическият персонал възлиза на около 89 хил. души – учители възпитатели, психолози, директори на възпитателни институции.

От образователното ведомство уточниха, че 13 училища са закрити или слети.

Много деца обаче са в риск от отпадане от образователната система. Те не са открити от мобилните екипи на адресите им, или не посещават редовно училище.

Относно кризата в НИМХ министърът уточни, че според него "изходът от кризата е НИМХ да излезе от БАН:

"Не трябваше да освобождават директора, това води до риск от спиране на прогнозата. Надявам се БАН да проявят разум и да сключим едно споразумение, което да върне нормалните условия на работа."

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес