Великобритания може да се откаже едностранно от Brexit т.е. от активирането на чл. 50 от Лисабонския договор. Това постанови Европейският съд в свое решение. По този начин съдът реално потвърди позицията на генералния адвокат Кампос Санчес-Бордона. Позициите на генералния адвокат обикновено са индикация какво в крайна сметка ще бъде съдебното решение по определен въпрос.
Съгласно решението, възможността Лондон едностранно да се откаже съществува докато не бъде официално подписано споразумение за прекратяване на членството с ЕС или по всяко време в двугодишния транзитен период по излизане от ЕС, ако няма подписано изрично споразумение (такова в момента няма). Причината е, че Обединеното кралство е уведомило ЕК за намерението си да излезе от ЕС, а не за решение да излезе от ЕС.
Ако Великобритания се откаже от Brexit, това трябва да стане съгласно националната конституция и следвайки принципите ѝ. А решението за такъв отказ следва да бъде представено писмено пред Европейската комисия.
Всъщност, според Европейския съд чл. 50 на Лисабонския договор не адресира изрично предмета на отказ от намерение да се излезе от ЕС. И след като няма изричен анекс, който да урегулира отказ от уведомление за напускане на ЕС, чл. 50 от Лисабонския договор ги урегулира, което значи, че разколебалата се да излезе от ЕС страна-членка може едностранно да прекрати процедурата. Това се счита за суверенно решение.
Припомняме, че утре (11 декември) британският парламент трябва да гласува предложение за споразумение с ЕС за завършване на процеса по Brexit, като това споразумение трябва да постави основите на бъдещо търговско споразумение между Великобритания и ЕС. За момента позицията на правителството на Тереза Мей е, че има три варианта на развитие – или споразумението да бъде прието, или да не бъде и да има Brexit без споразумение, или Brexit да бъде спрян, като "Даунинг стрийт" 10 подчертава, че първият вариант е най-добрият.