Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти за починалото дете: Направено е всичко, понякога така се случва

21 ноември 2019, 09:00 часа • 11338 прочитания

Абсолютно единодушно всички членове на комисията, разследвала причините за смъртта на 3-годишното дете, са установили, че "за това дете е направено всичко." Това каза проф. Иван Литвиненко, началник на Клиниката по неврология в СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ в ефира на bTV.

Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев

Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО

Той оспори думите на свидетеля, който заяви, че родителите и детето са чакали два часа в Педатрията.

"Едно е състоянието на детето при идването, друго е час по-късно. Не се оценява как това дете е дошло и после какво се случва въобще с него. Не става дума за убеждаване (бел.ред. - да бъде прието)", каза още проф. Литвиненко. По думите му, до настаняването на детето на легло вече е имало проведени изследвания. Първата рентгенова снимка не показва изменения в белия дроб, освен снимката има и други показатели. Направен е кръвно-газов анализ, който показал 98% насищане с кислород на тъканите.

"Каквото и друго да ми кажете, това е обективен показател, който показа, че няма тежка пневмония, каквато спекулативно се твърди. Четири часа след приемането се влошава, прави се втора снимка и там промените са значителни. Има такива случаи и умират деца по цял свят", обясни още проф. Литвиненко. 

Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София

Още: Проф. Андрей Чобанов: Наркотиците действат най-вече на състоянието на личността и се стига до пълен упадък

Според доц. Мангъров, началник на Първо детско отделение към СБАЛИПБ "Проф. Ив. Киров", "така става някой път, тези неща се случват." Той уточни, че детето е прието на 14 ноември в 10,25 часа в болница "Лозенец" в задоволително общо състояние, активно по време на прегледа. Предният ден е било с 39 градуса температура, личният лекар е назначил антибиотик "Аугментин". На следващата сутрин детето отказало да се храни.

По думите на доц. Мангъров всяка година има по няколко такива случаи, като през 2014 година в Добрич умира дете, при което болестта се е развила за 24 часа. 

"Въпросът е защо не е хоспитализирано, там се чака - това е най-голямата университетска болница. Само на 200 м се намира Инфекциозна болница... За да го заведат на другия край на София, значи състоянието не е толкова спешно", каза още доц. Мангъров. 

При опит на водещия Антон Хекимян да зададе уточняващи въпроси към проф. Литвиненко каза: "Вие, за съжаление, сте човек, който настройва хората срещу нашата болница. Лекарите не са Господ. Слава Богу родителите имат друго дете...Зная, че в нашата болница никой не се държи арогантно с родителите."

Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо

Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас

Вижте разказ на родители за обикалянето им по болници в ТАЗИ СТАТИЯ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес