Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата се кани да възложи разкриването на пране на пари на партии и частни субекти

11 май 2017, 11:24 часа • 9175 прочитания

Борбата с прането на пари, укриването на данъци и сивата икономика в България е на път да достигне нови висоти предвид предложенията в нов проект за Закон за мерките срещу изпирането на пари. Законопроектът вече е пуснат на обществено обсъждане.

Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали

Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген

Съгласно законовите предложения, в борбата вече се включават задължително, освен определени институции като БНБ, банките и застрахователите, и куп други субекти. Впечатление прави присъствието на следните – политическите партии, търговци на едро, търговци на оръжие и петрол, организатори на хазартни игри, професионални спортни клубове, организатори по приватизация, лица, предоставящи парични заеми срещу залог на вещ, юристконсулти, посредници по имотни сделки. Впечатление прави и изричното посочване на НАП и митническите органи като субект на закона.

Всички тези субекти ще трябва да са готови да правят "комплексна проверка" на клиентите си, когато става въпрос за сключване на сделки за над 5000 евро в брой и над 15 000 евро при превод по банков път. Как ще се извършва тази проверка – ще се проследяват парите на клиента, като се използва и информация от независими източници, например регистри. Според оценката за това какъв е клиентът – повече или по-малко рисков, може да се прави опростена или "разширена" проверка. Вторият вид проверка се прилага, когато клиентът е свързан с "видни политически личности". За такива се считат президенти, премиери, председатели на Народното събрание, депутати, кметове.

Ако възникне съмнение за произхода на финансовите средства по сделката, проверяващите трябва да уведомяват дирекция "Финансово разузнаване" на ДАНС преди сделката да стане факт. В законопроекта е изрично записано, че "по възможност" сделката трябва да бъде забавена, за да има време ДАНС да се захване с нея.

Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

Интересен факт е, че за този законопроект е направена Оценка за въздействие, в която е посочен броят на субектите, които трябва да го изпълняват. Например – 27 банки с лиценз от БНБ, 738 обменни бюра, 796 регистрирани одитори, 9858 счетоводители, "около 800" нотариуси и помощник-нотариуси. Държавата обаче не е преброила колко на брой са търговците на оръжие, петрол и петролни продукти, както и търговците на едро, но е преброила организаторите на хазартни игри – 847. Не са преброени и професионалните спортни клубове.

В законопроекта е записано, че нормите важат дори ако сте субект, подвластен на закона, но сте обявени в несъстоятелност или ликвидация. Контролът върху изпълнението на евентуалния бъдещ закон е възложен на председателят на ДАНС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес