Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Без единодушие приключи КСНС, посветен на корупцията по високите етажи на властта

08 април 2019, 16:45 часа • 2230 прочитания

Не беше постигнат консенсус за противодействието на корупцията по високите етажи на властта по време на Консултативния съвет по национална сигурност, проведен при президента.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Участниците - шефове на службите за сигурност, силови министерства, парламентарни групи, главният прокурор, премиерът и лидери на партии не стигнаха до единомислие за мерките, които следва да се набележат и не подкрепиха предлаганата им заключителна декларация.

"Предложих проект на становище. Това становище не се прие. Разминаванията са основно във въпросите какви са измеренията в корупцията във висшите публични длъжности, доколко сериозна е тя и предложенията за решение. Това бяха първите думи на президента Румен Радев след КСНС.

„Решенията, които предложих, се състоят първо в това НС да разгледа и приеме нов закон за борба с корупцията, който да отчита констатираните недъзи на сегашния. Също така парламентът да създаде временна комисия за дейността на КПКОНПИ. Оправомощените органи да извършат в кратък срок проверка на всички изнесени в публичното пространство факти и документи, които касаят лица, заемащи висши публични длъжности, а пълните протоколи от проверките да станат публично достояние. Изпълнителната и законодателната власт да предложат законодателен пакет, насочен към ограничаване на условията да генериране на корупцията”, допълни президентът

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Думите на президента бяха подкрепени от лидера на БСП Корнелия Нинова.

„Бях свидетел на бранене на статуквото със зъби и нокти в кръгова отбрана“, категорична е Нинова.

Председателят на левицата разкри, че са отхвърлени направените от БСП предложения, не са приети и предложенията за поправки на действащия антикорупционен закон.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

„По отношение на второто ми предложение – за процедура за избор на двама европейски прокурори, които ще работят на територията на България, г-н премиерът ме препрати към Румъния да питам как върви борбата с корупцията там”, заяви още Нинова.

„По отношение на предложението за промяна на правомощията на прокуратурата, ми беше отговорно, че по този начин ще бъдат затормозени съдиите”, заяви лидерът на БСП.

Съвсем различна позиция очаквано изразиха от управляващите от ГЕРБ.

"Показали сме политическа воля и морал за борба с корупцията, но декларацията на президента съдържаше внушения, които не кореспондират с реалностите", заяви д-р Даниела Дариткова, председател на ПГ на ГЕРБ.

По думите й предложенията по-скоро отговарят на нечии политически интереси. „Ще припомня, че самият член на „БСП за България“ г-н Янков е казал, че президентът е свикал КСНС по поръчение на Корнелия Нинова. Дори г-жа Нинова накрая гласува да не излезем с общо становище. Подложихме на решение това дали да имаме общо становище и всички гласуваха да нямаме такова“, допълни д-р Дариткова.

Дариткова заяви, че трябва да се направи оценка на въздействието на антикорупционното законодателство - това беше общо становище, въпреки, че не се записа в предлаганата декларация", каза тя и изтъкна, че в Правната комисия на парламента са в ход законодателни промени.

Тя изрази недоволство, че докладите по дневния ред били раздадени непосредствено преди заседанието и че в предлагания заключителен документ имало пасажи от предходни решения.

"БСП и Корнелия Нинова вкараха текстовете, които пряко щяха да им помогнат на предстоящите избори. Това беше неприемливо за всички други”, заяви лидерът на ВОЛЯ Веселин Марешки.

Темата на КСНС беше „Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки”. Той беше свикан в разгара на скандалите с евтини апартаменти на властта.

На заседанието не е присъствал нито един представител на КПКОНПИ. От Комисията излязоха с позиция, че атаката срещу нея идва от двама олигарси и една политическа партия - "за което има 2 млрд. и 200 млн. причини, които могат да мотивират не една политическа партия да направи това". Освен това признаха, че водят разследване за пране на пари срещу висш държавен чиновник, приближен до политически лидер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес