Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анимус: Карантината увеличи случаите на домашно насилие у нас

25 април 2020, 14:00 часа • 5655 прочитания

Нараства броят на сигналите за домашно насилие в условията на карантина и социална изолация, отчитат от "Асоциация Анимус". От 13 март, когато бе обявено началото на извънредното положение, до 22 април са постъпили 170 сигнала. За същия период на миналата година броят е 153.

Асоциацията, заедно със съдействието на Министерството на правосъдието поддържа гореща телефонна линия за пострадали от това престъпление.

Телефоните, на които могат жертвите да потърсят помощ са:  0800 1 8676 или 02 981 7686, както и на e-mail: 029817686@animusassociation.org.

"Откакто е започнало извънредното положение, сигналите, които постъпват при нас, са доста по-тежки и по-специфични. Не, че преди това не е имало случаи на сериозно физическо насилие или психически тормоз, но откакто е започнала тази продължителна социална изолация, повечето обаждания показват завишаване на тежките случаи”, разказа в интервю за БГНЕС Атанас Киров, координатор на националната гореща телефонна линия

Според него броят на пострадалите вероятно е и по-голям, но поради липса на финансиране се е наложило временно работното време на линията да бъде намалено на 12 часа за периода от 2 до 15 април. Сега отново е на денонощен режим на работа.

"Една продължителна изолация довежда до фрустрация, до образуването и натрупването на напрежение, което води до агресивни прояви, ако не може да бъде снижено. Това се отнася както до мъже, така и до жени и деца. Във всяко семейство има конфликти, въпросът е как се разрешават в рамките на семейната единица. Ако няма здравословен диалог, напрежението се натрупва и конфликтът ескалира", подчерта експертът.

Какво се случва, ако подадете сигнал за домашно насилие в Анимус?

"Когато постъпи обаждане, консултантът веднага изследва какъв е рискът в момента – дали пострадалият сега е обект на насилие или то е било в минал период, а сега той е намерил удобен момент да се свърже с нас. Това е и още едно от нещата, за които допринася социалната изолация. Обикновено жертвата, която подава сигнал, изчаква подходящ момент, в който ще бъде насаме. Сега, когато се препоръчва да не се излиза, възможността човек да остане насаме вкъщи започва да става все по-малка", обясни Атанас Киров.

Това е и една от причините да се увеличи броят на писмата, които асоциацията получава на електронната си поща.

По телефона операторите се опитват да направят анализ и на това с какви ресурси разполагат пострадалите – дали могат да останат при роднини или близки приятели за известно време. Ако за тях има непосредствен риск обаче, те най-често получават съвет да се свържат с националния телефон 112. Могат да подадат и молба за издаване на Заповед за незабавна защита в съответния районен съд, по смисъла на Закона за домашното насилие. В условията на епидемия обаче съдът не работи, затова молби могат да бъдат подавани единствено онлайн или по пощата.

Съвети и конкретни случаи

Ако източникът на заплахата притежава огнестрелно или друг вид оръжие, съветът към пострадалите най-често е да отведат въпроса към МВР и прокуратурата.

"Случвало се е да се обаждат и деца по телефона. Обикновено децата, които са свидетели или жертви на насилие, се свързват на националната телефонна линия за деца. По откъслечна информация, която имам, броят на обажданията там също се е завишил”, разказа още координаторът на горещата линия.

Съветът на експертите е категоричен - не оправдавайте и не омаловажавайте действията на насилника. Ако станете жертва на насилие, веднага потърсете начин да защитите правата си.

"Пострадалите от насилие често изпитват и вина, че по някакъв начин сами са го предизвикали. Това няма как да бъде вярно. Какъвто и да е начинът, по който е бил провокиран насилникът, това НЕ е оправдание", напомня Атанас Киров.

ООН: Карантината увеличава опасността от домашно насилие

Какво сочат данните на МВР?

Общо 543 заповеди за защита от домашно насилие са издали съдилищата у нас за първите два месеца на 2020 година. За месец януари в цялата страна броят им е 271, а за февруари – 272, сочи справка на МВР. Данните за месец март все още са в процес на обработка.

Статистиката обаче показва, че броят остава почти непроменен за същия период на миналата година, когато през януари са издадени 284 и 262 през февруари. Общият брой заповеди за защита през миналата година е 3 240.

От вътрешното министерство уточняват, че броят на заповедите за защита не е равен на броя на пострадалите лица. Доста често в практиката има случаи, в които с една заповед се защитават правата на двама, трима или дори повече хора. Такива са примерите с майките с деца.

Издадени заповеди в София за месец януари тази година са 37, а за февруари бройката е почти двойна – 63. Във втория по големина град у нас - Пловдив, статистиката показва 23 жалби за януари и 25 през февруари.

От МВР припомнят, че от 30 март в столичната УМБАЛСМ „Пирогов” функционира психологична денонощна линия, която дава консултации на жертви на домашно насилие - 0700 40 150

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес