Разговори за София" - така се казва най-новата рубрика на Actualno.com, която има за цел да покаже постиженията и предизвикателствата на нашата столица във всеки един аспект. Ще говорим за транспорта, за услугите, за нововъведенията, за културата, за събитията в града. И за всичко, което я прави толкова богата и привлекателна.
Още: Директорът на столичния завод за боклук отчете първата си седмица на поста
Още: Градски транспорт, пътна безопасност и още много: Какво ви показахме в "Разговори за София" (ВИДЕО)
Днес нашата рубрика е посветена на нискоемисионните зони. Разговаряме със заместник-кмета на София по направление „Финанси, здравеопазване и транспорт“ Дончо Барбалов:
„Нискоемисионна зона, това е част от града, в нашия случай централната, където ще бъде забранено влизането на по-замърсяващи моторни превозни средства в определена част от годината. Като постепенно зоните ще се разширяват. От 2025 г. ще се забрани и битовото отопление на твърдо гориво. С решение на Столичния общински съвет от 1 декември т.г. най-старите и замърсяващи автомобили няма да бъдат допускани в идеалния център на София - в т. нар. нискоемисионни зони. Забраната ще важи 3 месеца - през декември, януари и февруари. Обособените нискоемисионни зони са две - “малък” и “голям” ринг. Тази зима ограничението ще важи само за малкия ринг, който обхваща идеалния център на града - пространството между бул. „Васил Левски“, бул. „Патриарх Евтимий“, бул. „Ген. Скобелев“, ул. „Опълченска“, бул. „Сливница“. От 1 декември т.г. в него няма да могат да влизат автомобили от най-замърсяваща категория 1.
Има четири категории автомобили според тяхната замърсяваща дейност. От първа са най-замърсяващите, в четвърта са вече „Евро 6“ - най-екологичните автомобили, а в пета група са електрическите автомобили. При преминаване на технически преглед ще се поставят стикери и там пише коя екологична група е автомобилът.
Още: Пилотният проект за пътна безопасност на София е завършен - това е само началото (ВИДЕО)
Имаме да правим нещо, което е много важно и по което в момента работим – да създадем система за измерване на замърсяванията, за да можем да отчетем и резултатите от въвеждането на зоните, защото в крайна сметка ние правим това, за да постигнем някакъв екологичен ефект. Ще се използва максимално вече съществуващата мрежа от измервателни станции, било то общински, било граждански, за да може да докажем, че от тези зони има полза и хората да се убедят, че ограниченията, които някои от тях ще изпитат, имат своя положителен екологичен ефект.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изграждат модерна спортна база на общински терен в "Люлин“.
Още: Барбалов и Дилчев: Можем и без автомобили. Велосипедите означават здраве!
Ефектът от въвеждането на нискоемисионните зони може да се почувства още пролетта, на практика между декември и февруари трябва да можем да покажем и да видим намаление на емисиите в центъра на града, като постепенно ползите ще се увеличават с всяка измината година с разширяването на зоните и особено когато се въведе забраната за използване на твърди горива за отопление, вече би трябвало да има значителна промяна.“
Как ще се осъществява контролът в нискоемисионните зони и какви ще бъдат санкциите за нарушителите, ще научите от видеоматериала.
Важна информация за столичани и гостите на столицата:
Още: Ден на отворените врати в Софийското метро: Европейска седмица на мобилността (ВИДЕО)
Още: "Разговори за София": Какво да очакват столичани от Европейската седмица на мобилността? (ВИДЕО)
Наредбата може да намерите тук: https://sofia.obshtini.bg/doc/5053858.
На сайта на Столична община вече има секция, в която гражданите могат да се информират за ограниченията - https://www.sofia.bg/en/low-emission-zones Географската информационна система (ГИС) – София е изработила онлайн карта, в която всеки може да провери дали даден адрес попада в зоните, забранени за преминаване на МПС от ниска екокатегория, както и от кога влиза в сила съответното ограничение.
Картата е в тестови период. Тя може да бъде намерена на адрес: http://air.gis-sofia.bg/.
Указания за ползването й може да видите във видеото - https://youtu.be/5itK6RXR-tA