Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото
Ученици от съботно-неделното българско училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Париж “посетиха” къща-музей “Гео Милев” в Стара Загора, за да се запознаят с дома на поета. Преподавателката им по. български език и литература Румяна Шибилева-Ронжие е старозагорка и за нея музеят не е непознат. С учениците й от 11-и и 12-и клас сега изучават творчеството на Гео Милев и на нея й хрумнало през скайп връзка да им покаже бащиния му дом в Града на липите.
“Къща-музей “Гео Милев” в Стара Загора отвори в събота по изключение врати само за нашите ученици. Яна Ленова-Димитрова се отзова на поканата ми и ни разходи виртуално в дома на един от най-видните поети експресионисти в литературата ни - Гео Милев, пламенният бунтар, за когото Антон Страшимиров неслучайно твърди, че е “от личностите, които се раждат веднъж на сто години”, споделя Румяна Шибилева-Ронжие.
Още: Стара Загора отбеляза 180 г. от рождението на Капитан Петко Войвода
Още: Коледен базар обедини Стара Загора за подкрепа на деца със СОП
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Стара Загора и УНИЦЕФ стартират съвместен проект
Още: Зам.-кмет Надежда Чакърова: Сурвачките пазят духа на празниците в Стара Загора
Тя и другите учители по български език ежегодно провеждат литературно четене под наслов „Две сърца се знойно любят” и на гроба на Мина Тодорова гимназистите и родителите им четат стихове на Пейо Яворов. Пред паметната плоча на Захарий Стоянов в Латинския квартал всяка година се изнася открит урок. И ако фактът, че Мина е погребана на гробището „Бианкур“ в Париж, не е толкова неизвестен, то за много хора ще прозвучи изненадващо, че авторът на “Записки по българските въстания” е починал във френската столица. Уроците в училището са и стремеж да се познават и съхраняват българските традиции. Празнуват се всички български празници. Вече десет години училището ежегодно организира конкурс за рисунки „Баба Марта“. То е първата задгранична българска образователна организация, с одобрен проект по Европейската програма „Еразъм +” през 2014 г. В проекта „Традиционни пролетни празници в Европа“ си партнира с още три български училища „Азбука“ в Дъблин, „Петър Берон“ в Прага и „Българско училище за роден език“ в Будапеща. След двегодишната работа по проекта е издаден сборник от ученически творби, в който децата и младежите са събрали наученото за традиционните български пролетни празници и за празниците на страните, в които живеят.
Българското училище “Св. Св. Кирил и Методий” в Париж е създадено през 2006 г. от асоциацията “Български език - език европейски” с председател Камелия Конакчиева-Трибулен. Една от целите му е да разпространява българския език и българската култура чрез системно обучение, съобразено с изискванията на българското Министерство на образованието и науката и на френското законодателство за дейността на асоциации и техни образователни структури.
Още: Зоопарк Стара Загора се раздели с дългогодишния си и обичан от всички обитатели - лъва Симбанажи
Още: Зам.-кмет на Стара Загора: Младите хора имат енергията да бъдат двигател