Днешната акция по събарянето на 55 незаконни жилищни постройки в квартал „Лозенец” в Стара Загора може да се окаже в разрез с действащо решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Според кмета на града Живко Тодоров събарянето на постройките е само част от по-мащабна акция, която цели спазването на законите в България. При самото бутане на къщите, ромите опитаха да спрат операцията, като лягаха пред полицията и жандармерията, осигуряващи реда. Освен това те ги замеряха с керемиди, в резултат на което полицията арестува двама души, а трима служители на реда пострадаха.
Съгласно решение на ЕСПЧ от 8 април, 2012 година, в случай като този в Стара Загора изселването на ромите всъщност противоречи на Европейската конвенция по правата на човека. Решението е коментирано още преди две години от ръководителя на правния екип на Българския хелзинкски комитет (БХК) адвокат Маргарита Илиева. Съдът се произнесе заради изселването на ромската общност, живееща в квартал "Баталова воденица" в София.
На два пъти властите в София опитват да изпълнят заповед по изселването на въпросните роми, но не успяват. Първият път причината е намеса на евродепутати, а вторият път – намеса на съда.
ЕСЧП постанови България да измени чл. 65 от Закона за общинската собственост – който предвижда изземване на общински терени от хора, които ги владеят без основание. Съгласно решението на ЕСЧП такова изземване, когато включва изваждане на хора от домовете им и съответно вмешателство в личния и семейния им живот, трябва да бъде предшествано от процедура, която дава възможност на тези хора да се защитят, като гарантира, че властите ще претеглят всички факти, за да спазят императива за съразмерност.
ЕСЧП счита, че в случаи като този (бел. ред - в "Баталова воденица") властите трябва да вземат предвид и не могат да игнорират следните фактори:
- собственото си бездействие в продължение на много дълъг период, което е довело до статуквото;
- фактът, че се е създала дълготрайна общност на това място и че хората нямат други жилища, а сред тях има деца, възрастни, крайно бедни и, съответно, последиците от изваждането им ще бъдат разрушителни за тях, защото ще изгубят домовете си и ще бъде разбит личният и семейният им живот. Съдът се произнася, че такава евикция, като в случая на Йорданова и другите, съставлява нарушение на чл. 8 от Конвенцията;
За да не бъде такова нарушение, подобна евикция трябва да отговаря на следните условия:
- да бъде предшествана от адекватно предизвестие
- да бъде дадена информация на потърпевшите за причините, които налагат тази евикция, защото тя е оправдана, само когато има наложителна обществена необходимост от нея
- заповедта за евикция трябва да сочи какви са мерките за осигуряване на съразмерност – например, как ще се осигури защита от бездомност на крайно нуждаещите се