„Сградата на старозагорската гара е емблематична. Това е реално входно-изходна точка на града ни. С нейния ремонт ще се повиши и статутът на града, и качеството на обслужване на пътниците. Аз съм оптимист, че ще бъде реализиран един хубав проект, който ще бъде извършен в качествено“, каза днес Живко Тодоров, кмет на Стара Загора, по време на символичната първа копка за стартиране на проекта за ремонт на железопътната гара.
Той припомни, че преди дни започна и реализацията на проекта за реновиране на Станционната градина, която се намира в непосредствена близост с гарата.
Росен Желязков, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, който присъства на церемонията посочи, че обновяването на старозагорската жп гара ще даде нов облик на града и ново усещане за модерност и удобство на пътуващите.
Гаровият комплекс ще претърпи пълно архитектурно и функционално преустройство за повишаване на комфорта на гражданите и постигане на оперативна съвместимост на системата - ангажимент, който Държавното предприятие "Национална компания железопътна инфраструктура" (ДП НКЖИ) има като управител на инфраструктура в рамките на Европейския съюз (ЕС). Конструкцията на приемното здание ще бъде приведена в съответствие със съвременните изисквания към конструктивните елементи, а инсталациите и системите ще бъдат осъвременени, ще се повиши енергийната му ефективност, ще се създадат комфортни условия за гражданите. Предвижда се гарата да разполага с четири асансьора, за да се осигури достъп до всички нива на хора с намалена подвижност. 9 726 944 лева е стойността на договора за ремонт.
На церемонията днес присъстваха областният управител на Стара Загора Гергана Микова, генералният директор на НКЖИ инж. Красимир Папукчийски, председателят на управителния съвет на компанията Христо Алексиев, ръководителят на проекта арх. Ивайло Мишев, заместник-кметовете на община Стара Загора Йордан Николов и инж. Янчо Калоянов, главният архитект Виктория Грозева, общински съветници.
Приемното здание на жп гара Стара Загора е проектирано през 70-те години на миналия век, въведено е в експлоатация през 1982 г. и оттогава не е извършван основен ремонт.