Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ в Чирпан иска друго име за бул. „Георги Димитров“, Нона Йотова реагира остро

22 октомври 2018, 13:32 часа • 3625 прочитания

Петимата съветници от ГЕРБ в местния парламент на Чирпан излязоха с предложение булевард „Георги Димитров“ да се преименува на „Никола Манев“.

Още: Ресор "Култура и туризъм" към община Стара Загора се отчете и очаква по-богата 2025 г.

Още: Близо 9000 старозагорци ще имат двоен повод за радост на празниците

Аргументът им е, че община Чирпан е сред малкото в страната, които пазят болезнения спомен от комунистическото минало чрез имената на голяма част от улиците си.

„Този процес в повечето български градове и села приключи през 90-те години на миналия век. В Чирпан стоим в миналото и сякаш не искаме да прекрачим в настоящето и в бъдещето. Няма да влизаме в полемика за Георги Димитров, а и днес това не е нужно. Времето и историята дадоха своята справедлива оценка“, са посочили в докладната си съветниците.

Въпреки заявката им, че няма да влизат в полемика за Георги Димитров, дискусията вече започна. Инициатор за това стана депутатът от БСП Нона Йотова.

Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"

Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото

В профила си тя публикува гневен коментар. Обяснява, че имали интересна случка в комисията по култура и медии в Народното събрание, визирайки получено от общински съветници писмо за преименуването на въпросния булевард в Чирпан, в което пишело случаят да не се идеологизира.

„Изказах мнението си, как въпреки уважението ми към таланта на Никола Манев, няма как да не се идеологизира проблема. Става дума за Георги Димитров. Една от най-значимите фигури в световната история! Споменах, че това е пореден случай на подмяна на историята. Защото, както е имало народен съд, е имало фашизъм и Георги Димитров е един от най-изявените борци срещу фашизма в световен мащаб. Казах също, че съгласно Конституцията на България, Парламента, народните представители и комисията по културата не могат да взимат отношение по въпроси на общинските съвети на градовете. Радвам се, че беше обърнато внимание на думите ми и не се стигна до гласуване, което щеше да е незаконно и председателя на комисията Вежди Рашидов нареди да не се праща писмо, подкрепящо идеята. Сега разбирам, че гражданите на Чирпан не подкрепят тази идея! Така, че, дами и господа, общински съветници от Чирпан, постъпката ви е меко казано недостойна!“, категорична е Йотова.

Всъщност идеята не е отхвърлена.

От община Чирпан обявиха, че по този въпрос се организира обществено обсъждане, което ще се проведе на 9 ноември от 11 часа в заседателната зала на общината.

Още: Община Стара Загора и УНИЦЕФ стартират съвместен проект

Още: Зам.-кмет Надежда Чакърова: Сурвачките пазят духа на празниците в Стара Загора

Кой е Никола Манев?

Никола Манев е роден на 28 август 1940 г. Запалва се по рисуването от своя баща - арх. Стефан Манев и семейния приятел - живописеца Васил Стоилов. Учи в Художествената академия в София. Заминава за Франция, където еприет да учи в Академията за изящни изкуства в Париж.

“Манев се установява да работи в Париж в ателието си вИл Сен Луи и твори във френската столица повече от 50 години до смъртта си. За това половин столетие обаче винаги не само е твърдял, но е и доказвал, че се чувства "кръвно свързан" с България“, казва неговият биограф.

„Може би заради това все търсеше начин, да пусне нови "корени" в родината. През 2000-та година купува Тянковата къща - старинна възрожденска сграда в Чирпан, реставрира я със свои средства и я превръща в галерия. Къщата дели един двор с къщата музей „Пейо Яворов“. През есента на 2003 г. организира Есенни дни на културата в Чирпан с награден фонд”, казва в свой материал за художника Елена Кръстева.

Никола Манев е автор на над 5000 творби, голяма част от които са притежание на музеи, обществени и частни колекции в над 30 държави. Има над 165 самостоятелни изложби в цял свят. Носител е на наградата на френското правителство за чуждестранни художници-стипендианти /1966 г./, на златен медал от конкурса "Шенавар" във Франция и на наградата за демокрация на къщата "Форд" в Париж /1968 г./.

Удостоен е с наградата "Златен век" - звезда, на българското Министерство на културата. Почетен гражданин е на гр. Чирпан.

Той е и сред най-известните дарители у нас. Чирпанлии и до днес си спомнят далечните 2001 – 2003 г., когато организира спасителна акция за болницата в града. С помощта на френска хуманитарна организация Манев докарва техника и оборудване, след което общинската болница продължава своята работа.

Никола Манев почина на 25 август тази година в Париж. По негово предсмъртно желание той бе погребан в двора на художествената галерия в Чирпан, чийто създател е художникът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес