Петимата съветници от ГЕРБ в местния парламент на Чирпан излязоха с предложение булевард „Георги Димитров“ да се преименува на „Никола Манев“.
Още: Великденска програма на община Стара Загора
Още: Деца от Стара Загора представиха изложба на 1000 боядисани яйца
Аргументът им е, че община Чирпан е сред малкото в страната, които пазят болезнения спомен от комунистическото минало чрез имената на голяма част от улиците си.
„Този процес в повечето български градове и села приключи през 90-те години на миналия век. В Чирпан стоим в миналото и сякаш не искаме да прекрачим в настоящето и в бъдещето. Няма да влизаме в полемика за Георги Димитров, а и днес това не е нужно. Времето и историята дадоха своята справедлива оценка“, са посочили в докладната си съветниците.
Въпреки заявката им, че няма да влизат в полемика за Георги Димитров, дискусията вече започна. Инициатор за това стана депутатът от БСП Нона Йотова.
Още: Зам.-кмет: Стара Загора е пионер в сметосъбирането чрез зелена енергия
Още: Ето с какъв бюджет ще разполага община Стара Загора
В профила си тя публикува гневен коментар. Обяснява, че имали интересна случка в комисията по култура и медии в Народното събрание, визирайки получено от общински съветници писмо за преименуването на въпросния булевард в Чирпан, в което пишело случаят да не се идеологизира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Деца от детските градини в Стара Загора ще боядисват 1000 яйца
Още: Ученици от музикалното училище в Стара Загора с концерт в 300-годишна зала в Прага
„Изказах мнението си, как въпреки уважението ми към таланта на Никола Манев, няма как да не се идеологизира проблема. Става дума за Георги Димитров. Една от най-значимите фигури в световната история! Споменах, че това е пореден случай на подмяна на историята. Защото, както е имало народен съд, е имало фашизъм и Георги Димитров е един от най-изявените борци срещу фашизма в световен мащаб. Казах също, че съгласно Конституцията на България, Парламента, народните представители и комисията по културата не могат да взимат отношение по въпроси на общинските съвети на градовете. Радвам се, че беше обърнато внимание на думите ми и не се стигна до гласуване, което щеше да е незаконно и председателя на комисията Вежди Рашидов нареди да не се праща писмо, подкрепящо идеята. Сега разбирам, че гражданите на Чирпан не подкрепят тази идея! Така, че, дами и господа, общински съветници от Чирпан, постъпката ви е меко казано недостойна!“, категорична е Йотова.
Всъщност идеята не е отхвърлена.
От община Чирпан обявиха, че по този въпрос се организира обществено обсъждане, което ще се проведе на 9 ноември от 11 часа в заседателната зала на общината.
Още: "Арт сцена - Стара Загора" стана член на Българска фестивална асоциация
Още: Великденска благотворителна кампания организира общинският съвет на Стара Загора
Кой е Никола Манев?
Никола Манев е роден на 28 август 1940 г. Запалва се по рисуването от своя баща - арх. Стефан Манев и семейния приятел - живописеца Васил Стоилов. Учи в Художествената академия в София. Заминава за Франция, където еприет да учи в Академията за изящни изкуства в Париж.
“Манев се установява да работи в Париж в ателието си вИл Сен Луи и твори във френската столица повече от 50 години до смъртта си. За това половин столетие обаче винаги не само е твърдял, но е и доказвал, че се чувства "кръвно свързан" с България“, казва неговият биограф.
„Може би заради това все търсеше начин, да пусне нови "корени" в родината. През 2000-та година купува Тянковата къща - старинна възрожденска сграда в Чирпан, реставрира я със свои средства и я превръща в галерия. Къщата дели един двор с къщата музей „Пейо Яворов“. През есента на 2003 г. организира Есенни дни на културата в Чирпан с награден фонд”, казва в свой материал за художника Елена Кръстева.
Никола Манев е автор на над 5000 творби, голяма част от които са притежание на музеи, обществени и частни колекции в над 30 държави. Има над 165 самостоятелни изложби в цял свят. Носител е на наградата на френското правителство за чуждестранни художници-стипендианти /1966 г./, на златен медал от конкурса "Шенавар" във Франция и на наградата за демокрация на къщата "Форд" в Париж /1968 г./.
Удостоен е с наградата "Златен век" - звезда, на българското Министерство на културата. Почетен гражданин е на гр. Чирпан.
Той е и сред най-известните дарители у нас. Чирпанлии и до днес си спомнят далечните 2001 – 2003 г., когато организира спасителна акция за болницата в града. С помощта на френска хуманитарна организация Манев докарва техника и оборудване, след което общинската болница продължава своята работа.
Никола Манев почина на 25 август тази година в Париж. По негово предсмъртно желание той бе погребан в двора на художествената галерия в Чирпан, чийто създател е художникът.