Втора комисия в Столичния общински съвет даде "зелена светлина" за премахването на Паметника на Съветската армия в София. С 11 гласа "за", 3 "против" и 1 "въздържал се" комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика одобри решението, предложено от "Демократична България" преди 3 години. Вчера то мина и през комисията по култура.
Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Очаква се утре (9 март) Общинският съвет да разгледа и приеме окончателно решението.
Според него кметът на София Йорданка Фандъкова трябва да поиска държавата да премести паметника и скулптурните фигури от Княжеската градина и те да бъдат експонирани в Музея на социалистическото изкуство или върху друг подходящ държавен терен извън центъра на столицата. Главния архитект пък трябва да направи конкурс за промяна на плана за застрояване и регулация на градината, така че да се намери решение за използването на пространството след махането на паметника.
Според проекторешението областният управител на София трябва да предприеме всички необходими действия, за да се изпълни преместването, а главният архитект да организира провеждането на конкурс за проект за изменение на действащия план за регулация и застрояване и проект на подробен паркоустройствен план на Княжеската градина. Още: Проф. Овчаров: Паметникът на съветската армия трябва да се премести, тя не ни е освобождавала
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Докато преместването стане факт, в района на паметника ще бъде поставена информационна табела на български и английски език, която ще гласи, че монументът "Паметник на Съветската армия" символизира чужда сила, обявила война на България и окупирала страната. Подробният текст на обществената информационна табела следва да бъде изготвен съвместно от Катедра "Нова и съвременна история“ към Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", Института за исторически изследвания на Българската академия на науките и съгласуван с Експертно-художествения съвет, назначен със заповед на Фандъкова. Срокът за поставянето ѝ е месец от приемането на решението от СОС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Темата с премахването на паметника се завърна в дневния ред на обществото след като плочата му беше счупена и свалена от софиянец, който се оказа пенсиониран научен работник в областта на екологията и доктор на природните науки от Техническия университет в Дрезден. След това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска представителите на партията в общината да се разбързат по тази тема, въпреки че самият той в миналото е бил обявяван за "пазител" на паметника от бившия посланик на Руската федерация Анатолий Потапов.