Разрешението за строеж на сградата “Златен век” в столичния квартал “Лозенец” е валидно до 2028 г. Така административният съд в София слага точка на един дебат, като се произнесе по дело, което “Артекс” води срещу заповед на началника на ДНСК от 15 април 2019 г. Тогава бе спрян строежът на небостъргача, пише "24 часа".
Основният аргумент на съда е, че заповедта е издадена без каквото и да е фактическо основание, защото “няма никакво отклонение от строителните книжа”. Според мотивите на съда административният орган – ДНСК, е нарушил и основния принцип в правото – принципа на истинността. Строителният контрол е осъден да плати 2 562 лв. разноски по делото.
За да стигне до своето решение, съдия Галин Несторов се позовава на практиката на Върховния административен съд (ВАС), според която “десетгодишният срок на издаденото разрешение за строеж следва да изтече едва през 2028 г.” От решението на административният съд, което е от 6 ноември, става ясно, че по делото са направени двойни и тройни съдебно-технически експертизи. Те са били оспорени от ДНСК. Според строителния контрол, за да се даде отговор на поставените въпроси, “се изисква извършване на статистически изчисления, кофражен и армировъчен план, с каквито вещите лица не са разполагали”. Съдът обаче посочва, че изцяло дава вяра на експертизите, защото “са изготвени от компетентни, технически вещи лица”. Пред тях са били поставени много въпроси. Включително за вида на конструкцията, вида на конструктивните елементи, увеличава ли се натоварването върху хоризонталните и вертикалните елементи.
На 21 август експертите правят оглед на строежа и установяват пълно съответствие с представените и одобрени проекти на 20 септември 2017 г. Общата маса на цялата сграда е 59 751 т., съгласно статическите изчисления към одобрения проект. Натоварването е същото, каквото е предвидено и изчислено в одобрения конструктивен проект. Конструкцията на сградата е изчислена и осигурена за всички нормативно установени натоварвания и въздействия, на които ще бъде подложена, собственото тегло е само едно от тях. Сградата не е претоварена, нещо повече, към датата на съставяне на констативния протокол тя дори е без предвидените експлоатационни товари и е напълно осигурена съгласно нормативните изисквания”, е един от изводите на експертите, на които съдът изцяло се доверява.
Съдията отбелязва и друг немаловажен детайл. Според Административно процесуалния кодекс “индивидуален административен акт се издава, след като се изяснят всички факти и обстоятелства от значение за случая и се обсъдят обясненията и възраженията на заинтересованите лица”. Тази законова норма е “императивна и е гаранция, че са спазени принципите на законност и истинност”. В случая обаче не е така. ДНСК е нарушила този принцип, защото формално е изяснявала фактите и обстоятелствата по делото и формално са обсъждани възраженията на заинтересованата страна. Според съдията има и още едно нарушение на АПК и то е, че “административният орган не е проверил и преценил всички събрани доказателства. Нещо повече. В свое възражение фирмата-строител е обяснила, че всички забележки, посочени в констативен акт от 3 април 2019 г., са надлежно отстранени, поради което и в момента строежът е в пълно съответствие с одобрените строителни книжа. Твърдението е трябвало да бъде проверено от ДНСК, включително и с оглед на място, посочва съдът. Това обаче не е се е случило.
Решението на административния съд не е окончателно. То може да бъде обжалвано. Именно за това настоя инициативен комитет "Лозенец". Според несъгласните със строежа на сградата ДНСК трябва да оспори съдебното решение за отмяна на спирането на строeжа на небостъргача "Златен век". От инициативния комитет поискаха това в съобщение до медиите, изпратено в петък.