Два мащабни проекта за напълно безплатна подмяна на уредите за отопление с много по-екологични провежда Столична община. "По двата проекта очакваме над 14 000 домакинства, на които да подменим уредите. Имаме изцяло осигурен финансов ресурс за тях". Това съобщи зам.-кметът на София Десислава Билева след като провери изпълнението на програмата за подмяна на старите печки на твърдо битово гориво с по-екологични отоплителни уреди в квартал „Овча купел“ и присъства на монтаж на климатици.
Зам.-кметът по екологията подчерта, че подмяната на отоплителните уреди е една от мерките, свързани с чистотата на въздуха. Основният източник на замърсяване е битовото отопление, особено това на дърва и въглища, посочи тя и добави, че досега по програмата на Столична община са подменени отоплителните уреди на над 6000 домакинства.
"Към момента има сключени над 7500 договора, но въпреки това, разчитаме домакинствата да са още по-активни и всички, които се отопляват на дърва и въглища да подадат заявление и напълно безплатно да им сменим уреда", каза Десислава Билева. Тя посочи крайните срокове по програмите - едната е до октомври 2023 г., а другата - до октомври 2024 година.
Билева изтъкна още, че клиентите сами избират типа уреди, които да им се поставят - пелети, климатици, газ или топлофикация.
При избор на климатици, инженери преценяват с каква мощност да бъдат, според параметрите на отопляемата площ, за да се осигури енергийна ефективност. Всяко домакинство има право на три уреда, съобразно отопляемата площ и затова е много важна оценката на инженерите. При подаване на заявка сега, до три месеца климатиците са монтирани, посочи още зам.-кметът.
Силвия Миткова, жителка на квартал "Овча купел", която се е включила в програмата и днес в жилището й бяха монтирани климатици, разказа, че всички апартаменти в сградата са с камини на твърдо гориво – дърва или въглища, или и двете.
"Камината отоплява добре, но замърсява. Запушва се често, задимява се, мръсно е, трудоемко е и не е толкова енергийно ефективно", каза тя.