В Самоков ще проучват нагласите на хората за разделно събиране на отпадъци

31 януари 2023, 16:24 часа • 1230 | прочитания

Община Самоков стартира проучване за нагласите на населението за разделно събиране на зелени отпадъци, компостиране и употребата на компост, съобщиха от пресцентъра на местната администрация във "Фейсбук".

Още: Заради смяната в "Метрополитен": Столичният общински съвет се събира извънредно във вторник

Още: "Скандално": ПП-ДБ с позиция за отстраняването на Братоев от "Метрополитен"

Проучването е във връзка с намерение за кандидатстване с проект пред Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда в Сектор ''Управление на отпадъците''. Целта е да се получи обратна информация за нагласите за безвъзмездно предоставяне на домакинствата на компостери за зелени и други биоотпадъци в града и селата.

До 28-ми февруари 2023 г. жителите на всички села и град Самоков, могат да подадат заявление за получаването на компостер за домашно компостиране. Гражданите следва да са собственици на имота, върху който ще се разположи компостера, като се допуска в един имот да се разположи един компостер. Желаещите да включат в анкетирането за безплатен компостер следва да подадат заявление по образец с приложено към него документ за собственост на имота. Заявлението може да бъде получено в деловодството на община Самоков, в кметствата в населените места или да се изтегли от сайта на община Самоков.

В Самоков ще събират разделно отпадъците

Още: Рокади в „Метрополитен“: Отстраниха инж. Стоян Братоев

Още: Скандали и полиция в „Метроплитен“ заради смяната на инж. Стоян Братоев

Документите се подават лично в деловодството на община Самоков, в кметствата, както и на e-mail: ekolog_samokov@abv.bg Разделното събиране на зелените отпадъци ще доведе до по-ефективното им оползотворяване и намаляване на обема на депонираните отпадъци. Освен екологичен, това има и сериозен икономически ефект. Намаляват се разходите за такси за депонирани отпадъци, намалява се и разходът за извозване на контейнери, които, особено по селата, се запълват със зелени отпадъци. Обсъжда се промяна в изчисляването на такса смет, която да се определя от количеството изхвърлен отпадък от домакинствата. Оползотворяването на зеления отпадък ще намали разходите в семейния бюджет. От друга страна, чрез процеса на компостиране се произвежда биотор, която може да бъде използвана за градината.

Подобни пилотни проекти ще дадат възможност на гражданите да се включат ефективно в процеса за оползотворяване на отпадъка и съответно намаляване на количествата за депониране, което ще има екологичен и икономически ефект.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес