На 20 октомври (петък), от 09:00 часа сутринта в Административен съд-София (ул. Георг Вашингтон №17) стартира делото, с което се обжалва отказа на Столичния общински съвет (СОС) срещу провеждането на референдум заради презастрояването на столичния квартал "Младост".
Още: Кметът на Самоков участва в дискусия за облагородяване на маршрута "Пътят на вярата"
Още: „На „Опълченска“ всичко кълве!“: Мъж лови риба в центъра на София (СНИМКА)
Делото стана факт заради жалба на ИК "За зелен Младост". СОС отхвърли референдума, защото и двата му въпроса били незаконосъобразни. Ето и какви бяха те:
1. Подкрепяте ли да се приемат изменения в Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на Младост 1, Младост 1А, Младост 2, Младост 3, Младост 4, които да не позволяват ново застрояване на съществуващите зелени площи, междублокови пространства, терени с разположени съоръжения за игра на деца, паркинги и погранични на парковете територии?
2. Подкрепяте ли да се обяви мораториум върху издаването на разрешения за строеж и започващо строителство в район "Младост" на Столична община, област София – град, до промяна на Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на Младост 1, Младост 1А, Младост 2, Младост 3 и Младост 4?
Още: СО напомня: Платете местните си данъци си с отстъпка до 30 април
Още: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
От ИК "За зелен Младост" са възмутени, че при официално 115 хил. жители на "Младост", а реално двойно повече в момента, на човек се падат по около 7 кв. метра озеленяване. Бъдещите строежи с площ 430 000 кв. метра, по думите на главния архитект Здравко Здравков, ще увеличат населението на квартала с поне 1/3, така че на човек ще се падат по около 5 квадрата зелена площ. Това стига колкото за един гроб, възмущават се от комитета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кметът на Самоков проведе среща с хотелиерския бранш
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Припомняме, че дирекция ГРАО се произнесе, че в подписката, инициирана от комитета "За зелен Младост", не са се подписали 10% от жителите на района, поради което допитването не стана задължително, а се наложи да бъде разгледано от СОС.