12 деца, контактни на медицинската сестра от 80 ДГ, ще бъдат тествани за коронавирус в домашни условия от екипи на РЗИ - София. Това стана ясно от включване от 50 ОДЗ "Приказна калина" в район Красно село в столицата в ефира на БНТ. Не стана ясно обаче дали ще бъдат тествани и техните родители.
Още: Близо милион водомери-фантоми в София: Общински съветник алармира
Медицинска сестра от столична детска градина е с коронавирус
Ситуацията в градината в момента
Детската градина работи без групата, в която е работила заразената сестра. Всички служители са с отрицателни тестове, подчерта директроката Нина Иванова.
Още: Дупката на Цариградско шосе се разширява и процъфтява (СНИМКИ)
Още: „Трябват 16, а не 8 влака“: Новият директор на столичното метро за завишената обществена поръчка
"Вчера е направена пълна деззинфекция на дворното пространство и сградата. Днес след работното време ще бъде направена нова от служби към Столична община. Мерките са предписаните от здравните власти: 4 пъти дезинфекция на ден, през 3 часа дезинфекция на играчките", каза директорката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Братоев продължава да ръководи "Метрополитен": Имам всички управленски функции
Децата, които няма да ходят на градина, ще бъдат извинени по служебни причини.
Как се е разбрало за заразената сестра?
Около 10:30 в петък сестрата е получила обаждане от член на семейството , че той е заразен.
Още: Десетки японски вишни ще красят входа на Самоков
Още: Откриха нов СТЕМ център в Самоков
Тя нямаше никакви симптоми, в петък преди обяд беше на работа в яслената група, около 10:30 ч. член на семейството ѝ се обади, че е с положителен PCR тест. Веднага сестрата ме уведоми и отиде да се тества. В късния следобед на петъчни ден вече знаехме, че той е положителен“, обясни директорът.
Жената е контакутвала с 12 деца от нейната група. Те са в домашна карантина. На тях ще бъдат нарпавени от РЗИ RCR тестове в домашни условия.
Директорката обаче не можа да каже дали и на родителите им ще бъдат направени тестове.
Това не е първият случай на коронавирус в детките градини в София. Все още не е ясно откъде са хванали вируса трите учителки от 50 ДГ.
Къде и кога са срещнали коронавируса трите учителки от 50 ДГ, въпрос без отговор
По тази причина от днес РЗИ София започва и масово тестване на персонала в детските градини в столицата. То беше обещано още при тежкото решение да се отворят детските градини в началото на юни.
Трябва ли да бъдат тествани родителите и кога?
Контактните лица трябва да бъдат тествани задължително и всъщност големият брой тествани контактни са отговорни за високия процент заболели открити в последните дни. Така коментира ситуацията зам.-шефът на Центъра по заразни и паразитни болести д-р Ива Христова.
От вирусологична гледна точка първо се очаква да се открие вируса, а след това да го търсим, т.е. ако сега се направи серологичен тест на децата, той ще бъде отрицателен – но той ще бъде фалшиво отрицателен. Има и друго, може ако съвсем скоро са били заразени и PCR теста да не ги хване, затова препоръчвам на родителите да наблюдават децата и да се реагира в последствие, коментира тя.
За да се докаже вирус в секрециите трябва да има заразяване, т.е. той трябва да е там, за да го хванем, подчерта отново експертът.
Има много случаи на изписани пациенти с отрицателни тестове , които след това дават отново положителен тест. Причината е много ниското количество оставаща зараза в кръвта. И след това клетките на вируса започва леко да се проявяват отново и тестовете започват да го отчитат, обясни още д-р Христова.
По принцип работещите в големи колективи е добре да се тестват. Такива са работещите в детските градини например – за тях е важен прекалено строг филтър на входа. И тъй като имаше вече случаи за заблуждаване бих препоръчала и изненадващи проверки, не само на входа в детските градини. Също така и по-чести тестове на такива колективи. При тях може и със серологични тестове – за антитела. Защото след 5 -6 тия ден в заразения вече се появяват и те и могат да се хванат, каза експертът.
Винаги ще има такива огнища – това е нормалното развитие на епидемията – това е нормалния ход на развитието на вируса, подчерта тя.
На отркити места и извън големи колективи няма нужда от носене на маски. Нека считаме, че ръцете ни са в инаги потенциоално мръсни. Просто да не ги доближаваме до лицето си, подчертаекспетът.