Върховният административен съд обезсили разпореждане на Административен съд София-град, с което бе наредено се спре демонтажът на Паметника на Съветската армия в столицата.
Още: Промени в движението на градския транспорт в София и засилени мерки за сигурност
Още: Дърво падна и премаза автомобил в столицата
Припомняме, че в средата на декември започна демонтажа. Съдбата на монумента бе обект на разгорещени дебати още от началото на прехода. В крайна сметка българските власти взеха решението той да бъде преместен в Музея на социалистическото изкуство. Още: С исторически факти: Професор разби точка по точка защитниците на МОЧА (ВИДЕО)
Няколко дни след началото обаче Административният съд спря демонтирането паметника, по-известен като МОЧА (Монумент на окупационната червена армия). Това се случи по искане на Сдружение "Изправи се.БГ", чиито лидер е Мая Манолова. Като мотиви тогава съдът, че не е представен административен акт, нито договори, от които да става ясно какво следва да стане с фигурите след демонтажа, къде следва да се откарат, как трябва да се съхраняват, ще се предприеме ли реставрация на паметника и т.н.
Още: Селата и инфраструктурата са акцентите в новия бюджет на Самоков
Още: Детски градини, училища, метро и паркинги: Бюджетът на София е „реалистичен, но недостатъчен“
Мотивите на ВАС
Касационният състав на ВАС приема, че разпореждането на Административният съд е недопустимо, тъй като сдружението на Манолова няма правен интерес от обжалването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как ще работят зоните за платено парикиране по празниците?
Още: Ако силно земетресение удари София: Готова ли е столицата за 7 по Рихтер?
"За да е налице правен интерес е необходимо този интерес да е пряк, личен и непосредствен. Прекият интерес предполага със самата отмяна на оспорения акт, в случая с прекратяването на действията да се предотврати настъпването на щета в правната сфера на засегнатия. Интересът трябва да е личен, което предпоставя, че физическите и юридически лица имат право на жалба само в защита на свои субективни права, свободи и законни интереси. Правният интерес трябва да е непосредствен, т.е. съответния акт или действие да засяга правната сфера на подалия искането, като отнема, изменя или ограничава права или противозаконно създава задължения за искателя или създава права на трето лице, които го увреждат", се казва в решението. Още: Обира си паметниците, но не и крушите: Митрофанова с добри новини за МОЧА и "Альоша"
В него се пише още, че демонтиране и нарязване на бронзовите фигури на МОЧА не засягат пряко и непосредствено правната сфера на искателите-физически лица "и не накърняват пряко и непосредствено техни субективни права и интереси".
Именно заради това още при първоначалното разглеждане на случая искането им е трябвало да бъде оставено без разглеждане.
Още: Радев: Нашата хилядолетна история е доказала, че България е била силна и просперираща (ВИДЕО)