Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Световноизвестен експерт: София да си пази и развива зелените площи

05 октомври 2017, 16:08 часа • 1492 прочитания

Зелените площи в София трябва да се съхраняват и разширяват, а всяко ново строителство следва да отговаря на определени стандарти – височина, отстояние от съседни сгради, материали, приземни етажи. Това е едно от най-важните заключения в доклада "София – град за хората" на урбаниста проф. Ян Геел. Той дава следната конкретна препоръка в тази насока – да има насоки за оформяне на фасади, включително за цветове, осветление, материали и витрини.

Мнението на Геел, че сега зелените площи в София изобщо не са равномерно разпределени. Освен това липсват връзки между отделните паркове.

Специално по отношение на зелените площи е даден и пример с датската столица Копенхаген. Там е поставена цел – да бъдат засадени 100 000 дървета до края на 2025 година. Те трябва да бъдат засадени по протежение на улиците, в публичните пространства, паркове.

Гледката към планините е едно от най-важните преимущества на София – затова тя трябва да бъде пазена, съветва още Геел. Именно в тази насока е и една от основните препоръки на световноизвестния експерт за развитие на столицата – да има по-силна връзка между София и Витоша. За целта Геел предлага в дългосрочен аспект да бъде изградена велоалея по протежение на Перловска река, която да стане такава връзка. Именно речните корита са посочени от Геел като възможност за алтернативни маршрути на придвижване – велосипедни алеи и пешеходни алеи.

Интересен ракурс от доклада е и какъв е преобладаващият вид транспорт в София. Все още на първо място е общественият транспорт – с дял от 37,1%, като Геел препоръчва да има бързо дебат за 24-часов градски транспорт, а в средносрочен аспект – да бъдат изградени заслони с места за сядане за пътници, както и да има електронни табели с информация за движението на транспорта в реално време. На второ място обаче са автомобилите и то много близко – 31,4%. Специални примери за увеличението при ползването на автомобилите сочат, че към 16:00 часа броят им например достига до над 2200 по бул. "Тодор Александров" и по бул. "Цар Освободител". Хубавото е, че броят на пешеходците расте – този начин за придвижване има дял от 29,7%. Велосипедистите са най-малко – само 1,8% дял.

ПЪЛНИЯТ ДОКЛАД!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес