Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Столична община понамали важността на адреса при бъдещия прием на първолаци

14 февруари 2017, 08:51 часа • 1298 прочитания

Важността на адреса при приема на първокласници в училищата в рамките на Столична община може да бъде по-малка, но не чак толкова по-малка, отколкото се предвиждаше първоначално. Това стана ясно на заседание на комисията по образование в понеделник (13 февруари), пише в. "Сега". Тепърва правилата трябва да бъдат приети от Столичния общински съвет (СОС).

Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин

Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС

Според първоначалния проект на зам.-кмета по образование и култура на София Тодор Чобанов се въвеждаха 4 задължителни критерия, свързани с адреса на семейството. Сега един от тях отпадна - постоянният адрес на територията на Столичната община, който трябваше да носи 20 точки. Причината е, че с него кметството щеше да наруши изискванията на МОН за приема.

И занапред адресът остава с най-голяма тежест при класирането в София. Най-много точки - 30, ще носят настоящ и постоянен адрес в административния район на училището. 29 точки ще се дават, ако семейството има само настоящ адрес в района. В случай че настоящият адрес на родителя е различен от административния район на най-близкото училище, детето му ще получи 28 точки. Разликата остава незначителна, както беше и в първоначалното предложение на Чобанов.

Общината е преосмислила и тежестта на допълнителните критерии. Дете, завършило подготвителна група в избраното училище, ще получава още 20 точки. Ако семейството има други деца в същото училище, пак се полагат 20 точки. Дете с двама починали родители ще получи допълнително 22 точки. За близост до местоработата на един на родителите ще се дават 10 точки. По 20 точки ще се дават и на дете с един починал родител, дете от многодетно семейство, дете с трайно увреждания над 50%. Добавени са децата в приемни семейства - и за тях ще има по 20 точки допълнително.

Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости

Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша

Предвижда се и педагогическите съвети на съответното училище да имат право да приемат деца и по 3 допълнителни критерия, които ще носят най-много 22 точки заедно. Възможностите за тези бонус критерии обаче ще бъдат обсъдени на 20 февруари, когато ще е следващото заседание на комисията. След като бъдат приети, всяко училищно настоятелство ще може да избере на кои 3 от тях да се спре.

Общината прави и една любопитна промяна. Зам.-кметът Тодор Чобанов предлагаше да се ползва Google Maps при децата с равен брой точки, за да се изчисли разстоянието от училището до дома. Вместо този модерен вариант, ще се ползват карти на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.

Правилата за прием в първи клас са уредени частично в наредба номер 10 на МОН за организацията на дейностите в училищното образование. Чл. 43 постановява, че "за осъществяване на приема в първи клас за всяко населено място с повече от едно училище общините разработват система за прием, в която водещ критерий е близостта на училището до настоящия адрес на родителите/настойниците и/или най-краткото време за достигане до училището". Следващата алинея позволява при голям брой кандидат-първолаци школата да прилагат и допълнителни критерии - дете с трайни увреждания над 50%, дете с двама починали родители, други деца от семейството, обучаващи се в училището, деца, завършили подготвителна група в избраното училище, и близост до местоработата на един от родителите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес