Очаква се днес Икономическият експертен съвет към Столичната община да финализира пакета от мерки за подкрепа на бизнеса в София. Те ще бъдат предложени на работна група с представители на политическите сили в Общинския съвет. Целта е да се използват възможностите на общината, за да бъде подпомогнат малкия и средния бизнес в столицата, който е засегнат от извънредните мерки заради коронавируса, предаде БНР.
Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин
Mерките, върху които се работи, са в две направления - финансова подкрепа и административни облекчения. Част от тях включват удължаване на срока за плащане на такса смет за първото тримесечие - от 30 Април до 30 юни и удължаване с един месец на служебния абонамент на фирмите, които поради затварянето на синя и зелена зона, не са го ползвали. Друга част от мерките включва осигуряване на банкови гаранции за малки и средни предприятия чрез Общинския гаранционен фонд - до 50% от размера на кредита.
До няколко дни ще бъде готова и платформа която ще обединява на едно място всички налични електронни услуги на общината съобщи заместник-кметът по дигитализация Владимир Данаилов:
„Това ще бъде едно място, където могат да се видят всичките електронни ресурси, по всичките направление. В момента има карантина Повечето хора работят дистанционно и за да може да спестим времето на хората, да бъде интуитивно, да бъде лесно, ние правим един такъв централизиран портал.“
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Като част от мерките ще бъдат осигурени 60% от собствените приходи на общинските театри и други културни институции от общинския бюджет, с което да се гарантират заплатите на работещите в тях, пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Ударът от пандемията върху София: От 1 до 3% пада БВП